Polka wiceszefową Rady Europejskiej Agencji Kosmicznej

Polka wiceszefową Rady Europejskiej Agencji Kosmicznej

Polka wiceszefową Rady Europejskiej Agencji Kosmicznej
Źródło zdjęć: © Facebook.com | International Space Station
Adam Bednarek
16.03.2017 15:43, aktualizacja: 16.03.2017 16:30

Otylia Trzaskalska-Stroińska z Polski została wiceszefową Rady Europejskiej Agencji Kosmicznej. To ważne wydarzenie nie tylko z powodu rangi stanowiska.

Otylia Trzaskalska-Stroińska, wraz z pochodzącą z Wielkiej Brytanii Alice Bunn, została wiceszefową Rady Europejskiej Agencji Kosmicznej. Nowa kadencja Rady ESA rozpocznie się 1 lipca 2017 roku, a przewodniczącym będzie Jean-Yves Le Gall z Francji - informuje PAP.

Wybór Polki jest istotnym wydarzeniem, bo po raz pierwszy w historii ESA (Europejskiej Agencji Kosmicznej) wiceprzewodniczącą została osoba z nowego państwa członkowskiego. Obecnie w skład ESA wchodzą 22 kraje, a Polska jej członkiem została 19 listopada 2012 roku. Od momentu przystąpienia do Europejskiej Agencji Kosmicznej, polski przemysł tej branży rozwija się w dynamicznym tempie. Aktualnie ponad 300 naszych podmiotów jest zainteresowanych udziałem w przetargach ESA - pisaliśmy we wrześniu.

Nowa wiceszefowa ESA, Otylia Trzaskalska-Stroińska, od 2012 roku jest przewodniczącą polskiej delegacji, a oprócz tego pełni funkcję zastępcy dyrektora Departamentu Innowacji w Ministerstwie Rozwoju. W nim odpowiadała za politykę kosmiczną i przygotowanie Polskiej Strategii Kosmicznej.

Jest absolwentką Wydziału Prawa i Administracji UW. Podczas negocjacji akcesyjnych związanych z wejściem Polski do UE zajmowała się dostosowaniem prawa polskiego do wymogów prawa Unii Europejskiej. Była ekspertem w Europejskim Banku Centralnym we Frankfurcie w zakresie opracowania procedury konsultacji krajowych aktów prawnych dotyczących sektora finansów. Pracowała również w Departamencie Prawnym Rady Unii Europejskiej.

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) to organizacja umożliwiająca wspólne rozwijanie technologii kosmicznych i aplikacji satelitarnych dla zastosowań naziemnych. ESA od 1975 roku realizuje także szereg misji kosmicznych poza bezpośrednim otoczeniem naszej planety - informuje Polska Agencja Prasowa.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)