Polacy znów wymienią dowody osobiste – na elektroniczne

Polacy znów wymienią dowody osobiste – na elektroniczne

Polacy znów wymienią dowody osobiste – na elektroniczne
04.09.2008 10:12, aktualizacja: 04.09.2008 14:46

Już w 2010 roku pilotażowo, a od 2011 dla wszystkich, rozpocznie się w Polsce wymiana dowodów osobistych – czytamy w „Dzienniku”. Nowe dowody mają zawierać elektroniczny chip, w którym zapisane będą nasze dane biometryczne, a także zakodowany będzie nasz podpis w wersji elektronicznej.

Ogromne koszta wprowadzenia nowego rozwiązania, sięgające niemal 400 milionów złotych, mają zostać pokryte w większości z funduszy Unii Europejskiej. Dla obywateli jednak, wymiana dowodu osobistego ma pozostać bezpłatna.

Obraz

Nowy rodzaj dowodu osobistego ma być dla nas sporym ułatwieniem. Jak czytamy w „Dzienniku”, ułatwi on kontakt z organami administracji, wszystkimi urzędami, a w przyszłości umożliwi głosowanie przez sieć Internet. Nieocenioną może być także możliwość podpisywania umów, czy składania zeznań podatkowych w formie elektronicznej.

MSWiA wycofało się na szczęcie z pomysłu, aby nowy dowód osobisty zawierał zbyt dużą ilość danych. Zrezygnowano z umieszczenia w nim np. odcisków palców obywateli i ograniczono się do danych, które obecnie widnieją na plastikowej karcie naszych dowodów, a także elektronicznie zapisanego zdjęcia twarzy.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (109)