Podszywają się pod operatorów i obiecują iPhone'a za darmo. Nie dostaniesz telefonu, stracisz pieniądze

Podszywają się pod operatorów i obiecują iPhone'a za darmo. Nie dostaniesz telefonu, stracisz pieniądze

Podszywają się pod operatorów i obiecują iPhone'a za darmo. Nie dostaniesz telefonu, stracisz pieniądze
Źródło zdjęć: © Komorkomania.pl | komorkomania.pl
Adam Bednarek
13.05.2019 09:41, aktualizacja: 13.05.2019 10:20

Orange, T-Mobile, Play - pod tych operatorów podszywają się przestępcy, którzy wyświetlają reklamy na znanych polskich serwisach. Atak jest naprawdę wiarygodny. Każdy, kto uwierzy w darmowego iPhone'a X lub Samsunga Galaxy S10, może stracić sporą sumę.

"Rejestrujemy zgłoszenia ciekawych ataków. Polscy internauci w czasie przeglądania witryn Rzeczpospolitej (rp.pl), RMF (rmf.fm), Business Insidera czy Sadistica są przekierowywani na stronę udającą konkurs, w którym można wygrać telefon" - napisał serwis Zaufana Trzecia Strona.

Gdy trafimy na reklamę automatycznie zostaniemy przekierowani na konkursową stronę. Oszuści podszywają się pod polskich operatorów - zobaczymy "ofertę" tego, z jakich usług korzystamy.

Fałszywy komunikat wygląda całkiem wiarygodnie. Operator wybiera 100 osób, które korzystają z jego oferty od dłuższego czasu. I właśnie za "wierność" chce ich nagrodzić - iPhonem X lub Samsungiem Galaxy S10. Żeby dostać prezent wystarczy odpowiedzieć na kilka prostych pytań.

Ankieta to prowizorka, bo nie ma znaczenia, jakich odpowiedzi udzielimy. Wszystkie są poprawne. Po przejściu quizu okazuje się, że musimy zapłacić… 15 zł. Wyjaśnia to regulamin usługi. Opłata jest "rejestracją w konkursie". 15 zł, ale szansa na drogi smartfon? Kto by się przejmował groszowymi sprawami. I kto by czytał regulamin, kiedy nagroda tak atrakcyjna.

Tymczasem warto było do niego zajrzeć. W regulaminie wyraźnie zaznaczono, że wylosowany zostanie jeden z 600 uczestników. Sęk w tym, że datę najbliższej loterii wyznaczono na… 30 kwietnia 2019 roku. Użytkownicy zapisują się więc na konkurs, który dawno przeminął.

Na tym jednak problemy się kończą.

"Subskrypcja usługi, za którą właśnie płacimy 15 zł, to promocja na pierwsze 5 dni – jeśli w tym terminie nie wypowiemy umowy (tracąc szansę na 'wygraną'), to szóstego dnia nasza karta zostanie obciążona kwotą 199 zł i kolejnymi analogicznymi kwotami co 30 dni aż do momentu, gdy zorientujemy się, że nie chcemy jednak tych obciążeń na karcie" - wyjaśnia Zaufana Trzecia Strona.

Po cichu z konta ubywać nam będzie 200 zł. Gdy mamy oszczędności możemy nawet tego nie zauważyć, jeżeli nie śledzimy stanu konta zbyt dokładnie. I przestępcy sporo zarobią.

Teoretycznie łatwo przekręt rozpoznać. Wystarczy, że nie będziemy wierzyć w atrakcyjne i proste konkursy. A jeśli nawet, to warto zawsze dokładnie przeczytać regulamin. Teoria swoje, praktyka swoje. Tym bardziej, że przestępcy naprawdę solidnie się przygotowali - ich reklamy sprawiają wrażenie wiarygodnych.

W 2019 roku cyberprzestępcy ukradną 2 bln dolarów, czyli kwotę, na którą 38 mln Polaków musiałoby pracować przez 4 lata. Ich metody są coraz sprytniejsze, więc dokładnie sprawdzajcie, na jakich stronach się znajdujecie i w jakich konkursach bierzecie udział. Jeżeli zobaczycie konkurs znanej firmy, zawsze sprawdzajcie strony internetowe lub profile w mediach społecznościowych. Tam na pewno będzie wyjaśnione, czy konkurs istnieje.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)