Oszczędzaj prąd, oszczędzaj pieniądze

Oszczędzaj prąd, oszczędzaj pieniądze

Oszczędzaj prąd, oszczędzaj pieniądze
Źródło zdjęć: © Fotolia | alexkich
19.08.2015 13:01

Przede wszystkim wyłączajmy telewizor, jeśli nie mamy czasu oglądać. W końcu nie musi działać od rana do nocy tylko po to, żeby słuchać jego szumu. Ponadto, gdy wychodzimy z domu wyjmujmy ładowarkę do telefonu, jeśli z niej nie korzystamy. Wprowadzając zasadę wyłączania sprzętu, z którego w danej chwili nie korzystamy, możemy w łatwy sposób zaoszczędzić na prądzie. Powinniśmy również zadbać o jakość naszego sprzętu. Jeśli odkurzacz ma nieszczelną rurę ssącą, czajnik elektryczny jest mocno zakamieniony, a lodówka jest oszroniona, urządzenia te mogą zużywać nawet o 10 proc. więcej prądu. Ponadto przy zakupie nowego sprzętu zwracajmy uwagę na klasę energetyczną. Wybierając te, które są oznaczone klasą energetyczną A+ lub wyższą, możemy mieć pewność, że zapłacimy niższe rachunki nawet o 20 proc.

Pamiętajmy także, że sprzęt elektroniczny, telewizory mają tryb stand-by. Wydaje się, że nie pracują, ale zużywają nawet do 50% swojego maksymalnego zapotrzebowania na energię. W przypadku telewizora, który nawet w trybie uśpienia cały czas nastawiony jest na odbiór sygnału z pilota, a tym samym cały czas pobiera energię, możemy zaoszczędzić nawet 40 zł rocznie.

- Dobrym zwyczajem jest zastosowanie listew zasilających z wyłącznikiem. Dzięki niej można cały swój zestaw wyłączyć i mieć gwarancję, że nie zużywa on energii - mówi Jakub Jacewicz, dyrektor Departamentu Usług Energetycznych Multimedia Polska. Oszczędzić pieniądze pomoże też odpowiednie korzystanie z komputera. Czasem każdemu zdarza się pozostawić urządzenie włączone mimo, iż z niego nie korzystamy. Monitor przechodzi wtedy w tryb uśpienia a komputer nadal pracuje.

Obraz
© (fot. Fotolia / Pio Si)

Latem też duży udział w kosztach energii elektrycznej generują sprzęty, które mają przynosić ochłodę. - Wiele osób latem korzysta z wentylatorów często włączając je przy otwartym oknie. Gdy temperatura na zewnątrz jest wyższa wentylator nawiewa nam do mieszkania nagrzane powietrze z zewnątrz. Nie chłodzi mieszkania i zużywa dodatkową energię. Urządzeniami dużo bardziej efektywnymi są klimatyzatory. Można przyjąć, że dobowy koszt działania waha się od 5 zł do 10 zł. Warto ich używać rozsądnie nie chłodzić za bardzo i wyłączać wieczorem, gdy temperatura na zewnątrz spadnie- radzi Jakub Jacewicz. Wyłączając klimatyzator o mocy 3000 W pracujący 4 godziny dzienne przez 20 dni oszczędzi się 118,25 zł. Wychodząc do pracy można też zasłonić okna, by ograniczyć nagrzewanie mieszkania w ciągu dnia.

Zobacz także co najwięcej zużywa prądu w domu

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)