ONZ ostrzega. 5 mld ludzi może mieć problemy z dostępem do wody

ONZ ostrzega. 5 mld ludzi może mieć problemy z dostępem do wody
Źródło zdjęć: © Getty Images | Spencer Platt
Adam Gaafar

06.10.2021 15:46

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Do 2050 r. ponad 5 mld ludzi na świecie może mieć problemy z dostępem do wody – ostrzega Organizacja Narodów Zjednoczonych. Raport na ten temat został przygotowany tuż przed zbliżającym się szczytem klimatycznym COP26.

Według danych Światowej Organizacji Meteorologicznej ONZ (WMO) już w 2018 r. 3,6 mld ludzi borykało się z niewystarczającym dostępem do wody przynajmniej przez jeden miesiąc w roku. W krajach dotkniętych niedoborem wody żyło z kolei ok. 2 mld osób.

W ciągu 20 lat wzrosły też zagrożenia hydrologiczne. Od 2000 r. liczba katastrof związanych z powodziami wzrosła o 134 proc. "Mamy o siedem proc. więcej wilgoci w atmosferze z powodu obecnego ocieplenia, a to również przyczynia się do powodzi" – powiedział na konferencji sekretarz generalny WMO Petteri Taalas.

Z danych organizacji wynika również, że w ciągu ostatnich dwóch dekad o 29 proc. wzrosły liczba i czas trwania susz. Najbardziej dotkniętym kontynentem jest tutaj Afryka. Przez ten czas poziom wody zmagazynowanej na lądzie (na powierzchni, pod powierzchnią, w śniegu i lodzie) spadał w tempie jednego centymetra rocznie.

Taalas wezwał światowych przywódców, by w związku z tymi zagrożeniami podjęli odpowiednie inicjatywy na COP26. Podkreślił, że kwestią priorytetową szczytu jest omówienie działań związanych z łagodzeniem skutków globalnego ocieplenia, ale potrzebne są także ruchy mające na celu przystosowanie się do zmian klimatycznych. Wyjaśnił, że można się spodziewać, iż negatywny trend w modelach pogodowych będzie obserwowany w kolejnych latach. Szczyt klimatyczny ONZ COP26 odbędzie się w Glasgow w dniach 31 października-12 listopada.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)