Olga Tokarczuk z Nagrodą Nobla. Uwielbia innowacje i pisze o tym w książkach

Olga Tokarczuk z Nagrodą Nobla. Uwielbia innowacje i pisze o tym w książkach

Olga Tokarczuk z Nagrodą Nobla. Uwielbia innowacje i pisze o tym w książkach
Źródło zdjęć: © East News
10.10.2019 14:27, aktualizacja: 11.10.2019 06:43

Olga Tokarczuk została uhonorowana literacką Nagrodą Nobla za 2018 rok. Przez komisję została wyróżniona za "narracyjną wyobraźnię", ale jest również pasjonatką innowacji, o czym nie raz przypomina w swoich książkach.

Olga Tokarczuk otrzymała Literacką Nagrodę Nobla za "narracyjną wyobraźnię, która wraz z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic, jako formę życia". To tematyka i główna oś powieści "Bieguni". Tokarczuk jest trzecią Polką, która została uhonorowana Nagrodą Nobla, jest także 15 kobietą z tytułem noblisty.

Maciej Kawecki, były ekspert ds. RODO w Ministerstwie Cyfryzacji oraz dziekan w Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie pogratulował Tokarczuk zdobycia nagrody, odnosząc się również do jej podejścia do technologii.

Kawecki zauważa, że w swojej twórczości Tokarczuk porusza tematy innowacji i odwagi, które napędzają rozwój technologii oraz człowieka. Najlepszym przykładem będzie przywołany przez niego cytat:

"Kiedy wierzono, że świat jest płaski, był on płaski: nie podróżowało się za morza, nie wykraczało poza krańce (...). Nasz umysł za wszelką cenę wspiera to, w co wierzymy. Właśnie dlatego tak trudno jest zmienić świat" - cytat ze zbioru opowiadań "Moment niedźwiedzia"

Być może Nagroda Nobla dla Olgi Tokarczuk, miłośniczki technologii i innowacji, wpłynie również pozytywnie na zwiększanie się świadomości wśród osób, które na co dzień rzadziej mają styczność z najnowszymi rozwiązaniami technologicznymi.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)