Odwołanie Anny Streżyńskiej. Prof. Kleiber: to są zmiany, których ja nie rozumiem

Uchodziła za największego fachowca w rządzie PIS-u. Jej dymisja to wielkie zaskoczenie. Pierwsi komentatorzy oceniają odwołanie minister Streżyńskiej jako błąd. My zapytaliśmy, co o jej odwołaniu i pracy jako szefowej resortu cyfryzacji sądzą eksperci z branży IT i cyberbezpieczeństwa.

Odwołanie Anny Streżyńskiej. Prof. Kleiber: to są zmiany, których ja nie rozumiem
Źródło zdjęć: © East News | JACEK DOMINSKI/REPORTER
Bolesław Breczko

09.01.2018 | aktual.: 10.01.2018 17:31

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Większość ekspertów zagadza się, że minister Anna Streżyńska była kompetentną i doświadczoną osobą na stanowisku, które wymagało współpracy z wieloma organizacjiami i instytucjami. Byłą minister cyfryzacji chwalono za dostępność i szybkość odpowiedzi, a także za dobry kontakt z mediami. Odwołanie jej z funkcji resortu cyfryzacji może według ekspertów doprowadzić do zmarnowania potencjału i rozczlonkowania kompetencji. Tak samo martwi niejasna sytuacja z Ministerstwem Cyfryzacji, które przestało istnieć jako samodzielny podmiot. Możliwe, że część kompetencji przejmie nowopowołane Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii.

Z drugiej strony pod adresem Anny Streżyńskiej pojawiają się też konkretne zarzuty. Jednym z nich jest brak zdecydowanych działań przeciwko ustawom dającym resortom możliwość blokowania stron internetowych. Zarzucany jest jej także brak realnych sukcesów w kwestii cyberbezpieczeństwa.

Prof. Michał Kleiber, wiceprezes Europejskiej Akademii Nauk i Sztuk, b. Minister Nauki i Informatyzacji, doradca prezydenta Lecha Kaczyńskiego:
Z żalem przyjmuję wiadomość, że odchodzi pani minister Anna Streżyńska. Niepokoi mnie także los Ministerstwo Cyfryzacji. Podstawowym problemem cyfryzacji w Polsce są zapóźnienia w budowie infrastruktury światłowodowej, dalekie od potrzeb możliwości elektronicznej komunikacji obywateli z administracją i systemem ochrony zdrowia, brak koordynacji różnych działań między resortami, bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni czy zwalczanie internetowych fake news.

Ta niepokojąca sytuacja trwa od lat, nie dotyczy bynajmniej tylko tego rządu i wymaga zdecydowanych działań naprawczych. Przez usunięcie ministra bardzo zaangażowanego w poprawę sytuacji rozwiązanie tych problemów z pewnością oddala się w czasie. Niepokoją mnie także losy naszego dotychczas bardzo aktywnego udziału w tworzeniu jednolitego rynku cyfrowego w Unii Europejskiej. Obawiam się również, że może się obecnie nasilić chęć prowadzenia własnej polityki w obszarze cyfryzacji przez poszczególne resort, co doprowadziłoby do dalszego rozwoju niekompatybilnych systemów, w oczywisty sposób utrudniających stworzenie właściwie funkcjonującego e-państwa.

Krzysztof Izdebski, Fundacja ePaństwo:
Anna Streżyńska była wyróżniającym się ministrem nie tylko ze względu, że jako jedyna zdawała się mieć jasną wizję rozwoju w obszarze swoich kompetencji, ale potrafiła skompletować zespół merytorycznych i oddanych sprawie pracowników. Sukcesy ministerstwa były wynikiem prac całego resortu. By je jednak merytorycznie ocenić potrzeba czasu na zobaczenie jak, w dłuższym dystansie, wdrożone przez nią projekty funkcjonują w praktyce. Tym bardziej, nie jest dla mnie zrozumiały powód jej odwołania.

Z drugiej strony rozczarowujący był brak głośnych działań sprzeciwiających się legislacyjnym propozycjom blokady wybranych treści internetowych. To za jej kadencji takie rozwiązanie uchwalono w kilku ustawach, a kolejne są już w drodze.

Adam Haertle, portal Zaufana Trzecia Strona:
Minister Streżyńska na tle większości swoich poprzedników prezentowała się jako osoba dużo bardziej kompetentna i dynamiczna. Niestety w obszarze bezpieczeństwa trudno wskazać sukcesy jej działań. Samo powołanie NC Cyber i przecięcie kilku wstęg nie zmieniło sytuacji na lepszą, a działania wokół tej instytucji na wiele miesięcy zakłóciły funkcjonowanie całkiem sprawnego zespołu CERT Polska. Z kolei próby uporządkowania kwestii cyberbezpieczeństwa na poziomie krajowym rozbiły się o konflikty z innymi ministerstwami i obszar ten od lat niezmiennie pozostaje w stanie całkowitego rozgardiaszu. Pozostaje ubolewać nad tym, że Pani Minister w obszarze bezpieczeństwa pozostawiła po sobie głównie dobre wrażenie.

Redakcja portalu Niebezpiecznik.pl:
Z racji naszej pracy -- czyli tropienia błędów i wycieków danych w rządowych systemach -- dość często kontaktowaliśmy się z Panią Minister Anna Streżyńską. Kontakt ten oceniamy bardzo pozytywnie.

Zawsze rzeczowo i sprawnie, a to dość unikatowa cecha osób na tak wysokich stanowiskach. Wciąż jesteśmy w szoku, kiedy wspominamy dostępność Pani Minister i chęć pomocy w sprawach, które na niższych szczeblach nie były realizowane z odpowiednim priorytetem. To chyba pierwszy minister, który ściągnął do ministerstwa fachowców z sektora prywatnego, co jak wiemy nie jest takie łatwe. Mamy nadzieję, że zespół ten, choć już bez swojego twórcy, dalej z taką samą energią będzie realizował cyfryzację Polski.

Krzysztof Pietraszkiewicz, Prezes Związku Banków Polskich:

Przede wszystkim mówimy o niezwykle skomplikowanym i trudnym zagadnieniu jakim jest cyfryzacja polskiej gospodarki i państwa. Rozwiązywanie problemów związanych z tym obszarem jest niezmiernie skomplikowane i wymaga zaangażowania całego rządu i samorządów , z przyjęciem i konsekwentną realizacją takiego wielkiego programu.

Wieloletnie doświadczenie pani minister Streżyńskiej w tym obszarze wiele wniosło zarówno do debaty publicznej jak i sposobu rozwiązywania problemów. Teraz rada ministrów stoi przed wyzwaniem nowego ułożenia spraw związanych z cyfryzacją. Mamy wiele dowodów na to, że przy dobrej współpracy rządu z biznesem możemy w Polsce zrobić wiele dobrego. Przykładem jest wprowadzenie programu 500+, rozwiązania w uszczelnianiu systemu podatkowe, czy rozwiązania w zakresie cyberbezpieczeństwa, które wymagają dalszej uwagi i koordynacji.

Jako środowisko bankowe jesteśmy bardzo zainteresowani rozwiązywaniem problemów z obszaru gospodarki elektronicznej w tym szczególnie cyberbezpieczeństwa. Do tej pory współpraca z sektorem rządowym układała się generalnie dobrze, ale liczymy, że nowe otwarcie będzie jeszcze bardziej twórcze i konsekwentne.

wiadomościrekonstrukcjacyfryzacja
Komentarze (84)