Oceany zmieniają barwę. Do końca stulecia nawet połowa może być zielona

Oceany zmieniają barwę. Do końca stulecia nawet połowa może być zielona

Oceany zmieniają barwę. Do końca stulecia nawet połowa może być zielona
Źródło zdjęć: © NASA
Arkadiusz Stando
06.02.2019 16:55, aktualizacja: 06.02.2019 17:34

Zmiany klimatyczne to jeden z najbardziej ignorowanych przez człowieka problemów. Niestety, już niebawem zobaczymy pierwsze skutki takiego postępowania. Oceany będą zmieniać kolory, i chociaż nie brzmi to niepokojącą, nie jest to dobry znak.

Brak niezbędnych regulacji w celu ograniczenia emisji dwutlenku węgla skutkuje stałym wzrostem średniej temperatury rocznej. Jednym z tragicznych następstw będzie rozpuszczenie się co najmniej 1/3 lodowców himalajskich. Naukowcy są przekonani, że do tego dojdzie. A zjawisko zagraża nawet 2 miliardom ludzi.

Innym widocznym już niebawem skutkiem będą zmiany w strukturach oceanów. Rosnąca temperatura zmieni mieszaniny fitoplanktonu oraz organizmów morskich pochłaniających i odbijających światło. Według oceny naukowców, do 2100 roku nawet połowa oceanów może zmienić barwę.

Zmiany będą się różnić, zależnie od części świata. Woda w oceanach mieszczących się w strefie międzyzwrotnikowej zamieni kolory na jeszcze bardziej niebieskie. Natomiast w rejonach wokół równika oraz okołobiegunowych oceany będą zmieniać barwy na zielone.

"Ustaliliśmy, że kolor się zmieni. Prawdopodobnie nasze oczy nie będą w stanie tego dostrzec, jednak specjalistyczne czujniki na pewno to wykryją" - mówiła dr Stephanie Dutkiewicz, naukowiec z Massachusetts Institute of Technology.

Kilka miesięcy temu NASA przedstawiła niepokojące zdjęcie satelitarne. Wielki, zielony wir. Przepiękny i zjawiskowy – tak wygląda nasze morze z kosmosu. Możesz się nim zachwycać, ale przede wszystkim powinieneś się zaniepokoić. Bo to, co widać na zdjęciach satelitarnych NASA, jest ostrzeżeniem: na naszych oczach dzieje się coś bardzo złego. Bałtyk toczy śmiertelna choroba. Mówiąc wprost - morze umiera.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (121)