Trwa ładowanie...
d39kfia

Nowe sprytne oszustwo. Uważaj na maila od "admina"

Odcięcie od wiadomości i kontaktów - cyberprzestępcy wiedzą, czego mogą bać się Polacy i skrzętnie to wykorzystują. W nowym oszustwie "na admina" grożą, że zostaniecie bez dostępu do maila. Może tak się stać, ale tylko, gdy odpiszecie na wiadomość.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nowe internetowe oszustwo
Nowe internetowe oszustwo (iStock.com)
d39kfia

Strach to najgorszy doradca. Wiedzą o tym internetowi oszuści, dlatego w jednej z ostatniej kampanii podszywają się pod skarbówkę i niepokoją informacją o wszczęciu kontroli skarbowej. Ale nie tylko w ten sposób chcą wymusić reakcję. Przed nowym oszustwem "na admina" ostrzega firma ESET.

Przestępcy podszywają się pod "administratora systemu" i informują o "przekroczeniu limitu przestrzeni dyskowej". W konsekwencji użytkownik nie może ani odbierać, ani wysyłać wiadomości. Dla każdego to fatalna wiadomość.

Jak odblokować pocztę? Należy zweryfikować swoje konto i odesłać takie informacje jak nazwa użytkownika, login, numer telefonu oraz... hasło do firmowej poczty.

Materiały prasowe
Podziel się

Przestępcy są sprytni. Doskonale wiedzą, że Polacy bardzo często korzystają z jednego hasła do wielu innych kont. A numer telefonu jest często potrzebny do weryfikacji. Za jednym zamachem mogą przejąć więc dane, dzięki którym uda im się ukraść m.in. profile w mediach społecznościowych.

d39kfia

W takich atakach kluczem jest też to, że oszuści podają się za osobę wiarygodną - w tym przypadku za administratora systemu. Jasne, adres nadawcy się nie zgadza i jest podejrzany, ale czasami nikt nie zwraca uwagi na takie szczegóły. Właśnie dlatego przestępcy podszywają się nie tylko pod znane firmy, ale też pod szefów firm.

- Wystarczy moment nieuwagi, gorszy dzień, brak czasu by podać cyberprzestępcy swoje dane i odhaczyć zadanie z listy – wyjaśnia Daniel Suchocki, trener Autoryzowanego Centrum Szkoleniowego DAGMA.

Przestępcy są na tyle sprytni, że doskonale wiedzą, kiedy ten słabszy moment może nadejść - właśnie dlatego najwięcej ataków odbywa się we wtorek. Czyli najgorszy dzień tygodnia według naukowców.

d39kfia

Podziel się opinią

Share

d39kfia

d39kfia