Trwa ładowanie...

Nowa broń USA? Armia podaje wstępną datę

Armia USA pracuje nad nowoczesną bronią, dzięki której żołnierze mogliby atakować cele znajdujące się za osłonami i w okopach. Obecnie wykorzystywany granatnik nie spełnia oczekiwań. Wojsko podało wstępną datę, kiedy mógłby zostać zastąpiony.
Share
Armia USA pracuje nad nową bronią
Armia USA pracuje nad nową broniąŹródło: Getty Images
d2u0717

Armia USA poinformowała o trwających pracach nad nowoczesną i precyzyjną bronią, która umożliwi żołnierzom atakowanie celów znajdujących się w okopach lub za osłonami. Obecnie amerykańskie siły wykorzystują w tym celu wyrzutnię granatów M320. Broń została wyprodukowana w 2008 roku przez niemiecką firmę Heckler & Koch.

W związku z niewystarczającą skutecznością granatnika, wojsko rozpoczęło poszukiwania innych rozwiązań. Wśród nich znalazł się testowany w Afganistanie od 2009 roku XM25 Counter Defilade Target Engagement.

Broń zaprojektowana przez firmy Heckler & Koch oraz Orbital ATK umożliwiała zaprogramowanie odległości w jakiej wybuchnie granat. Podobnie jak M320 nie spełniała oczekiwań jednak żołnierzy. Wśród największych wad granatnika wymieniano głównie jego spore rozmiary.

d2u0717

Zobacz też: NASA: Pierwsze takie zdjęcia księżyca Jowisza. Europa na niezwykle szczegółowym zbliżeniu

Negatywne opinie na temat XM25 spowodowały, że w 2018 roku ostatecznie zrezygnowano z wdrażania systemu.

Pułkownik Rhett Thomson potwierdził, że Amerykanie pracują obecnie nad zupełnie nową bronią. Chociaż szef Departamentu Żołnierzy nie zdradził wielu szczegółów, to potwierdził, że armia USA chciałaby wdrożyć innowacyjny system do 2028 roku.

Zobacz także: Wielka Brytania się zbroi. Armię może zasilić nawet 30 tys. robotów

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2u0717

Podziel się opinią

Share
d2u0717
d2u0717
Więcej tematów