Trwa ładowanie...
d2el3vr

Niesamowite wyniki badań. Ludzi i koty łączy jedna nietypowa cecha

Nie tylko ludzi można na podzielić na tych, którzy lepiej władają prawą lub lewą ręką. Ostatnie badania dowodzą, że koty również mają swoje preferowane łapy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wybór łap u kotów ujawnił się właśnie podczas codziennych czynności
Wybór łap u kotów ujawnił się właśnie podczas codziennych czynności (East News, Fot: Hao Qunying)
d2el3vr

Eksperyment został przeprowadzony przez naukowców z Queen’s University w Belfaście. W teście udział wzięły 44 koty, z czego 24 były samcami, a 20 – samicami. Badania odbywały się w domach zwierząt, w celu zdobycia danych na temat ich codziennych czynności.

Właściciele zapisywali, jak ich podopieczni schodzili ze schodów, której łapy używali przy zabawie oraz na którym boku najczęściej spali. Przeprowadzono również test w kontrolowanym środowisku, w którym koty sięgały po jedzenie z trzypiętrowej wieżyczki.

W artykule w magazynie naukowym Animal Behaviour autorzy przedstawili wnioski płynące z badań. Okazało się, że z lewej łapy częściej korzystają samce, samice zaś preferują prawą łapę. Co ciekawe, wybór był raczej stały i przy wykonaniu poszczególnych czynności raczej nie dochodziło do zmiany łapy.

d2el3vr

Zobacz także: Zwierzęta w kosmosie

- Z perspektywy właściciela ta wiadomość może być użyteczna – powiedziała dr Deborah Wells, współautorka. – Może bowiem pozwolić na rozpoznania, czy dany kot jest podatny na stresowe sytuacje. Dla porównania, odkryliśmy niedawno, że psy, które preferują lewe łapy mają bardziej pesymistyczne podejście niż te, które wolą używać łap prawych – dodała.
Wybór łap u kotów ujawnił się właśnie podczas codziennych czynności: chwytania jedzenia, gdzie potwierdzono preferencje 73 proc. badanych, schodzenia po schodach (70 proc.) i przechodzenia nad przeszkodami (66 proc.).

Nie wiadomo jeszcze, z jakiego powodu koty wybierają dominującą stronę. Naukowcy wiążą to z hormonami, jednak ta hipoteza wymaga potwierdzenia. Wiadomo jednak, że około 90 proc. ludzi na świecie posługują się prawą ręką.

d2el3vr

Podziel się opinią

Share

d2el3vr

d2el3vr
Więcej tematów