Nie tylko Nowa Zelandia. Zobacz najbardziej niebezpieczne wulkany na świecie

Nie tylko Nowa Zelandia. Zobacz najbardziej niebezpieczne wulkany na świecie
Źródło zdjęć: © Youtube.com

10.12.2019 08:50, aktual.: 10.12.2019 09:27

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W poniedziałek w Nowej Zelandii doszło do erupcji wyspy-wulkanu White. W chwili wybuchu w pobliżu krateru przebywało około 50 osób. Policja przekazała informacje o co najmniej 5 ofiarach śmiertelnych. Los wielu turystów wciąż jest nieznany. Trwa akcja ratunkowa.

Katastrofa na Pacyfiku jest kolejnym dowodem na to, jak ogromne niebezpieczeństwo, niesie za sobą wybuch czynnego wulkanu. Na Ziemi jest ich obecnie około 800. Wiele z nich jest nie tylko aktywnych, ale również bardzo groźnych. Chociaż ich duża część nie dawała o sobie znać od wielu lat, według sejsmologów istnieje duże prawdopodobieństwo, że uaktywnią się w niedalekiej przyszłości. Prezentujemy pięć z nich. Oto najniebezpieczniejsze wulkany na świecie.

1 / 5

1. Popocapetl, Meksyk

Obraz
© Shutterstock.com

Czynny wulkan znajduje się jedynie 70 kilometrów od miasta Meksyk i jest drugim, po Pico de Orizaba najwyższym szczytem Meksyku. Jego nazwa wywodzi się z języka Azteków i oznacza "dymiącą górę”. Od 1947 roku notuje się wzmożoną aktywność wulkanu. Jego największa erupcja miała miejsce 22 listopada 2003 roku. Wybuch niezwykle niebezpiecznego wulkanu byłby tragiczny w skutkach dla tysięcy mieszkańców, którzy osiedlili się w jego pobliżu.

2 / 5

2. Etna, Włochy

Obraz
© Shutterstock.com

Etna położona jest na wschodnim wybrzeżu Sycylii, gdzie zajmuje powierzchnię co najmniej 1250 kilometrów kwadratowych. Czynny wulkan jest najwyższym i największym stożkiem wulkanicznym w Europie. Jego aktualna wysokość to około 3340 metrów. W czasach nowożytnych Etna wybuchała 130 razy. Ostatnia erupcja miała miejsce 24 grudnia 2018 roku. Ze względu na wysoki szczyt, nie każdy wybuch skutkuje wypłynięciem lawy w jego dolne partie. Etna jest obleganą atrakcją turystyczną zarówno w lecie, jak i sezonie zimowym. W 2013 roku wulkan został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

3 / 5

3. Krakatau, Indonezja

Obraz
© Shutterstock.com

Nazywana również Krakatoa lub Krakatao, wyspa wulkaniczna położona w Indonezji, w Cieśninie Sundajskiej, między wyspami Jawa i Sumatra. Erupcja wulkanu, która miała miejsce 27 sierpnia 1883 roku była największą w dziejach ludzkości, a zarazem jedną z najpotężniejszych klęsk żywiołowych w historii. Huk było słychać z odległości 3200 kilometrów, a późniejsze wybuchy były słyszalne nawet z ponad 4300 km. Słup dymu, popiołów i gazów sięgnął 27 kilometrów wysokości. W wyniku wybuchu i jego następstw zginęło około 40 tysięcy ludzi. 2/3 wyspy zniknęło z powierzchni Ziemi. Ostatni śmiertelny w skutkach wybuch miał miejsce 23 grudnia 2018 roku. Krakatau wciąż jest bardzo groźny, jego stożek wulkaniczny rośnie w wyniku erupcji o około 7 metrów rocznie. Bezpieczna odległość, w której można podziwiać wulkan wynosi obecnie 3 kilometry.

4 / 5

4. Nyiragongo, Demokratyczna Republika Konga

Obraz
© Shutterstock.com

Czynny wulkan położony jest we wschodniej Afryce. Leży na północ od jeziora Kiwu i wznosi się na wysokość 3470 metrów. W jego dymiącym kraterze można zaobserwować spektakularne jezioro magmowe. Ma 2 kilometry szerokości i jest położone na głębokości 250 metrów. Ostatnia poważna erupcja wulkanu miała miejsce w 1977 roku. Wskutek wybuchu zginęło wtedy 2 tysiące osób. 25 lat później erupcja stratowulkanu spowodowała znaczne zniszczenia w mieście Goma. Od 2002 wulkan jest bardzo aktywny. Łącznie w XX wieku wybuchał jedenaście razy.

5 / 5

5. Wezuwiusz, Włochy

Obraz
© Shutterstock.com

Położony na Półwyspie Apenińskim, nad Zatoką Neapolitańską jest jednym z najbardziej znanych wulkanów na świecie. Początki aktywności wulkanu sięgają okresu sprzed około 16 tysięcy lat. Jego najsłynniejszy wybuch miał miejsce w 79 roku n.e. w którym zniszczone zostały Pompeje, Herkulanum i Stabie. Mieszkańcy miast ginęli głównie z powodu wysokiej temperatury, przekraczającej 600 stopni Celsjusza. Ostatni duży wybuch został odnotowany 13 marca 1944 roku. Od tamtego czasu, mierzący 1281 metrów wulkan nie daje oznak aktywności. Pomimo tego że Wezuwiusz milczy od wielu lat, sejsmolodzy wciąż uważają, że jest jednym z pięciu najbardziej niebezpiecznych wulkanów na Ziemi.

wulkanwiadomościerupcja
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)