Naukowcy rozczarowani. Najstarszy szampan świata nie nadaje się do picia

Naukowcy rozczarowani. Najstarszy szampan świata nie nadaje się do picia

Naukowcy rozczarowani. Najstarszy szampan świata nie nadaje się do picia
Źródło zdjęć: © 123RF
Adam Bednarek
11.10.2018 15:38, aktualizacja: 26.02.2019 11:49

8 lat temu nurkowie wyłowili przeszło sto butelek szampana, który z czasem został okrzyknięty "najstarszym szampanem świata". Okazuje się, że leżakowanie na dnie Morza Bałtyckiego mu nie pomogło.

Odkrycia dokonano osiem lat temu. Szampan znajdował się we wraku statku, który zatonął u wybrzeży Wysp Alandzkich między 1825 a 1830 rokiem. Według szacunków liczy sobie około 200 lat. W 2011-2012 szampan, uznany za najstarszy na świecie, można było kupić na aukcjach. Spodziewano się, że za butelkę Veuve Clicquot chętny będzie musiał zapłacić nawet 100 tys. euro, ale ostatecznie cena na licytacji wyniosła 15 tys. euro.

W 2015 roku przebadano zawartość jednej ze znalezionych butelek. Okazało się, że trunek miał mnóstwo cukru i śladowe ilości arszeniku. Według najnowszych wyników badań, szampan nie nadaje się do spożycia - pisze serwis rp.pl.

Wprawdzie szampan nie stanowi zagrożenia dla zdrowia lub życia, ale dalece odbiega od oczekiwanej jakości. Stąd szampan nie będzie już więcej wystawiany na aukcjach, tylko stanie się eksponatem muzealnym.

W sumie wyłowiono 168 sztuk butelek. Nie wiadomo, skąd ani dokąd płynął statek, który zatonął. Niewykluczone, że podróż rozpoczął w Gdańsku, a celem był port w Petersburgu.

Kupujesz głównie w internecie? Koniecznie zajrzyj na stronę Allegro promocje.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)