Trwa ładowanie...
d46lzzk

Największy dzwon na świecie. Został wykonany w Polsce

"Vox Patris" waży aż 55 ton i jest dziełem Polaków. Ale to nie w naszym kraju gigant będzie wisiał. Jeszcze w tym roku trafi do Brazylii.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Dzwon "Vox Patris" trafi do Brazylii
Dzwon "Vox Patris" trafi do Brazylii (YouTube.com/Metalodlew)
d46lzzk

Jego rozmiary imponują. "Vox Patris" waży 55 ton. Jest wysoki na 4 m, ma 4,5 m średnicy. Samo serce dzwonu ważyć będzie 2 tony. Zostanie wykute w lipcu.

Czytaj też: Rosjanie mają największy wieżowiec w Europie. I najdroższy na świecie

- Nigdy dotąd nie wykuwaliśmy tak ogromnego serca. Musimy wykorzystać do tego celu specjalistyczny sprzęt, jak np. wielkie kowadło, na którym można będzie nadać sercu odpowiednich rozmiarów kształt. Sama kula będzie miała półmetrową średnicę – wyjaśniał w rozmowie z PAP szef przemyskich odlewników Piotr Olszewski.

d46lzzk

Zobacz też: Jedyny w Polsce reaktor jądrowy. Byliśmy w środku

Dzwon będzie można zobaczyć w Polsce, ale niestety u nas się go nie usłyszy. Zabrzmi dopiero w Brazylii, w Sanktuarium Boga Ojca Przedwiecznego w pątniczym Trindade. Morska podróż zaplanowana jest na końcówkę roku. Wyruszy z Gdańska lub Hamburga.

Polski "Vox Patris" bije swoich rywali na głowę. Największy europejski dzwon, Dzwon św. Piotra w katedrze w Kolonii, waży "zaledwie" ponad 24 tony. Światowy rekord póki co należy do dzwonu znajdującego się w uzdrowisku Gotenba na stoku góry Fudżi. Jego waga to 36 ton.

Czytaj też: Spędził cztery tygodnie pod wodą. Nurek opowiada nam o pracy w ekstremalnych warunkach

Źródło: PAP via gospodarkamorska.pl

d46lzzk

Podziel się opinią

Share

d46lzzk

d46lzzk
Więcej tematów