Najstarszy działający komputer na świecie!

Najstarszy działający komputer na świecie!
Źródło zdjęć: © The National Museum of Computing

22.11.2012 15:59, aktual.: 23.11.2012 08:29

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W brytyjskim National Museum of Computing uruchomiono komputer lampowy z 1951 roku. Ważąca 2,5 tony maszyna jest najstarszym działającym komputerem na świecie - poinformowało BBC.

Komputer nieoficjalnie znany jako The Witch (Wolverhampton Instrument for Teaching Computation from Harwell) był budowany od 194. roku dla brytyjskiego towarzystwa badań atomowych Atomic Energy Research Establishment znajdującego się w Harwell w Oxfordshire. W 1951 roku ten 2,5 tonowy komputer o oficjalnej nazwie Harwell Dekatron zaczął pracę.

Komputer potrzebował 1. sekund pracy do powielenia dwóch rachunków mnożenia na liczbach i używany był przez 80 godzin tygodniowo. W 1957 roku kiedy pojawiły się mniejsze i potężniejsze komputery, maszyna została przekazana do Wolverhampton and Staffordshire Technical College do nauki programowania, gdzie nazwano ją The Witch. W 1973 roku po niemal 17 latach pracy komputer został rozmontowany i przekazany do Museum of Science and Industry w Birmingham, gdzie był wystawiany do 1997 roku, kiedy to muzeum z racji cieć budżetowych zlikwidowano, a sam komputer trafił do magazynu.

#size=660x485#))

Z zapomnienia wydobył go zarządca nowego The National Museum of Computing, Kevin Murrell, który zdecydował się na powtórne uruchomienie The Witch. Jak się okazało, wymiany potrzebowały jedynie niektóre części i komputer zbudowany z 82. lamp został uruchomiony 20 listopada w The National Museum of Computing. Jest to obecnie najstarszy działający komputer na świecie.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (54)