Najpierw Wielka Brytania, teraz Mysłowice. Inteligentne kosze na śmieci w Polsce

Rozwiązanie, które jakiś czas temu pojawiło się w Wielkiej Brytanii, będzie dostępne również w Polsce. W Mysłowicach mieszkańcy będą korzystać z inteligentnych pojemników na śmieci. Miasto ma stać się dzięki temu czyściejsze.

Najpierw Wielka Brytania, teraz Mysłowice. Inteligentne kosze na śmieci w Polsce
Źródło zdjęć: © Fotolia
Adam Bednarek

W Mysłowicach pojemniki na śmieci będą podpięte do internetu i dadzą znać, kiedy się zapełnią - informuje Orange.

Dzięki temu kosze będzie można opróżniać wtedy, gdy rzeczywiście staną się pełne. Każdy mieszkaniec miasta wie, że czasami kosze są przeładowane i trzeba czekać, nim przyjdzie kolej na opróżnienie. Inteligentne kosze na śmieci dają nadzieję, że takie widoki przestaną straszyć mieszkańców.

Podobne rozwiązanie wdrożono w niektórych brytyjskich miastach. Brytyjczycy podkreślali, że inteligentne kosze na śmieci znacząco wpłyną na oszczędności w budżecie. Zamiast czyścić je trzy razy dziennie, wystarczy podjeżdżać do nich trzy razy w tygodniu.

Na razie nie znamy szacunków dotyczących Mysłowic, ale pomysłodawcy wierzą, że uda się poprawić wydajność odbioru odpadów komunalnych z poszczególnych obszarów miasta. Bo w całym systemie nie chodzi wyłącznie o to, by przepełniony śmietnik zasygnalizował, że czas na przyjazd śmieciarki.

- Równie ważne jest, by system zarządzający całym procesem komunikował się z pojazdami zbierającymi odpady i zmieniał ich trasę, by taki kosz opróżnić. Dzięki integracji z nawigacją, powinien dobrać optymalną trasę przejazdu. A zebrane dane powinny wskazywać np. gdzie pojemników powinno być więcej, w jakich terminach powinny być opróżniane, czy prognozować potrzeby miasta na przyszłość – wyjaśnia Sebastian Grabowski Dyrektor IoT i Zaawansowanych Technologii w Orange Polska.

Rozwiązanie wykorzystuje technologię CAT-M1, działającą w oparciu o sieć mobilną 4G Orange Polska. Pozwala ona na przesyłanie danych między urządzeniami – czujnikami, serwerami, systemami - i może obsłużyć ich nawet milion na kilometr kwadratowy. Zapewnia także znikome zużycie energii, co jest szczególnie ważne, gdy urządzenia działają na baterie. Pozwala także dotrzeć z zasięgiem do miejsc takich jak piwnice czy garaże podziemne. To właśnie takie rozwiązania napędzać będą inteligentne miasta.

– Mysłowice są otwarte na nowoczesne rozwiązania technologiczne. Jestem świadomy, w jakim kierunku rozwija się rynek usług i jak będzie on wpływać na potrzeby mieszkańców. A naszym zadaniem jako samorządu jest je zaspokajać, stąd stawianie na ideę Smart City. – powiedział prezydent miasta Mysłowice Edward Lasok - Zastosowane rozwiązanie pozwoli na usprawnienie gospodarki odpadami z uwzględnieniem rzeczywistych potrzeb mieszkańców - dodaje.

Jak przypomina Orange, w Mysłowicach od czerwca b.r. działa inteligentny monitoring miejski. To drugie miasto w kraju, w którym zastosowano takie rozwiązanie. Inteligentny monitoring to nie tylko rejestracja wideo określonych obszarów, ale także reakcja systemu na poszczególne zjawiska. Wykrywając nieprawidłowości system informuje obsługujących, dzięki czemu inicjowana jest natychmiastowa reakcja. System zgodnie z założeniami ma być rokrocznie rozbudowywany.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (11)