Monitor jako telewizor. Dlaczego takie rozwiązanie ma sens?

Monitor jako telewizor. Dlaczego takie rozwiązanie ma sens?

Monitor może doskonale sprawdzić się w roli telewizora
Monitor może doskonale sprawdzić się w roli telewizora
Źródło zdjęć: © Unsplash.com | Luyen Ninh
04.01.2022 09:56

Obecnie monitory dorównują parametrom telewizorom, a w niektórych przypadkach nawet je przewyższają i choć zakup tego pierwszego do oglądania ulubionych programów wydaje się nieopłacalny, to w tym szaleństwie jest metoda.

O ile mając duże mieszkanie i spory salon można spokojnie pogodzić komputer stacjonarny i duży telewizor, o tyle w przypadku kawalerki albo pokoju nastoletniego dziecka trzeba pójść na pewne kompromisy. Jednym z takich rozwiązań jest właśnie użycie monitora komputerowego także w roli, do której nie został stworzony wprost, ale może pozytywnie zaskoczyć. Obecnie zadanie to jest łatwiejsze niż jeszcze kilka lat temu dzięki upowszechnieniu portów HDMI.

Wielkość kontra szybkość

Na pozór starcie tych dwóch segmentów wygrywa telewizor, ponieważ już za cenę poniżej 1 tys. zł można kupić sprzęt oferujący przekątną ekranu powyżej 30". W przypadku monitorów trzeba wydać trochę więcej. Tu do gry wchodzą jednak inne czynniki. Jeżeli weźmiemy pod uwagę częstotliwość odświeżania obrazu, to telewizory odpadają w przedbiegach, oferując w niskich przedziałach cenowych jedynie 60 Hz. W sprzęcie komputerowym już najtańsze urządzenia z przekątną 32" mają odświeżanie na poziomie 165 Hz i więcej. Do tego dochodzi czas reakcji matrycy wynoszący 1 ms i okazuje się, że można nie tylko brać udział w dynamicznych rozgrywkach, ale także oglądać filmy z wartką akcją.

Bitwa na matryce

Mogąc wybrać tylko jeden sprzęt, kolejnym sporem do rozstrzygnięcia jest kwestia rodzaju i jakości matrycy. Jeżeli coś jest duże, to wcale nie oznacza, że może więcej. Oczywiście, ekran telewizora będzie większy, ale za to nie zaoferuje takiej ostrości. Ponadto w przypadku matryc IPS spotykanych w monitorach, można cieszyć się lepszym odwzorowaniem kolorów. Rozdzielczość Full HD a nawet Ultra HD czy 4K nie jest tu problemem, choć najczęściej spotkacie pierwszą opcję. To w zupełności wystarczy do cieszenia się wysokiej jakości obrazem.

Rozmieniamy się na drobne

Jeżeli wejdziemy w temat nieco głębiej, to okazuje się również, że monitory są często zbudowane z trwalszych i lepszych jakościowo materiałów, w końcu są przeznaczone do pracy, więc muszą być niezawodne. Kolejnym plusem jest wypalenie pikseli matrycy, które występuje w telewizorach na przykład przy długotrwałym oglądaniu kanałów informacyjnych. Po przełączeniu na przykład na film, istnieje ryzyko, że tam również kontur paska będzie obecny w formie cienia. Wspominaliśmy wcześniej o kwestii kolorów i tu warto wspomnieć, że w monitorach spotkacie bardziej precyzyjne opcje kalibracji ekranu. Ostatnia kwestia to kształty ekranów. W sprzęcie komputerowym znacznie częściej traficie na zakrzywione lub ultra szerokie matryce.

Jak oglądać?

Sam odbiór telewizji w obecnych czasach nie powinien przysporzyć większych problemów. Można kupić przystawkę zmieniającą monitor w smart tv albo skorzystać z komputera, na którym uruchomicie serwisy streamingowe albo telewizję online. Obecnie są do dyspozycji takie narzędzia jak na przykład WP Pilot, gdzie znajdziecie najpopularniejsze kanały bez konieczności zakupu dekodera.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (27)