Mikołajki 2019: Polacy już kupują prezenty na święta. Wiemy, ile chcą wydać

Mikołajki 2019: Polacy już kupują prezenty na święta. Wiemy, ile chcą wydać

Mikołajki 2019: Polacy już kupują prezenty na święta. Wiemy, ile chcą wydać
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com | shutterstock.com
Adam Bednarek
05.12.2019 18:15

Już w Mikołajki wielu Polaków myśli, co kupić bliskim na święta. Badania zdradzają najpopularniejsze pomysły na prezent. Wiadomo też, ile przeciętnie wydajemy i ile przeznaczą na upominki rekordziści.

Z badania Gumtree.pl wynika, że blisko 53 proc. z Polaków robi świąteczne zakupy w ciągu dwóch tygodni przed świętami, a prawie 35 proc. jeszcze wcześniej. Co oznacza, że wielu z nas na Mikołajki 2019 w głowie ma już upominki, które wręczy pod choinką.

Prezenty na święta - ile przeznaczamy?

Co piąty Polak wydaje na świąteczne prezenty łącznie między 401 a 500 zł. Podobna kwota padła w analizie Allegro - budżet świąteczny jest większy niż z okazji Black Friday.

Są jednak tacy, którzy planują przeznaczyć na upominki dużo więcej. Blisko 13 proc. ankietowanych deklaruje, że przeznaczy prezenty jeszcze więcej - od 1000 do 1999 zł. W przypadku pojedynczego prezentu dla najbliższej osoby, zwykle wydajemy między 50 a 100 zł (38 proc.) lub między 100 a 250 zł (37 proc.).

Aż 60 proc. badanych przyznaje, że kwota, jaką przeznaczają na prezenty, zależy od osoby obdarowywanej. Najwyższą kwotę jesteśmy w stanie przeznaczyć na upominek dla żony/męża lub partnerki/partnera (38 proc.) oraz dla dzieci (37 proc.), daleko w tyle pozostają rodzice (11 proc.), rodzeństwo i przyjaciele (4 proc.) oraz dziadkowie (2 proc.). Co ciekawe, 16 proc. ankietowanych w ogóle nie kupuje świątecznych prezentów. Najczęściej dlatego, że w ich rodzinach nie ma tego typu tradycji.

Pomysły na prezent. Co kupić? Polacy wybierają…

Kosmetyki i perfumy to najchętniej wybierana kategoria przedmiotów na prezenty świąteczne – decyduje się na nie 56 proc. Polaków. Lubimy kupować też ubrania i akcesoria (32 proc.) oraz książki, gry planszowe i płyty (27 proc.). 16 proc badanych wręcza po prostu gotówkę. Najczęściej robią to osoby między 45 a 54 rokiem życia.

Tylko co dziesiąta zapytana osoba stawia na własnoręcznie wykonane prezenty świąteczne. Teoretycznie mogłoby się wydawać, że tego typu upominki wręczają ci, którzy nie mogą sobie pozwolić na kupno prezentów. Tymczasem okazuje się, że im wyższe zarobki, tym wyższy jest odsetek Polaków, którzy rezygnują z gotowych prezentów na rzecz tych przygotowanych własnoręcznie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (24)