Kup Pan botneta

Kup Pan botneta

Kup Pan botneta
18.07.2008 14:44, aktualizacja: 01.08.2008 10:59

Botnety istnieją już od około 10 lat. Mniej więcej od tego
samego czasu eksperci ostrzegają o zagrożeniu z ich strony. Mimo to
skala problemu, jaki stanowią botnety, nadal jest lekceważona

*Botnety istnieją już od około 10 lat. Mniej więcej od tego samego czasu eksperci ostrzegają o zagrożeniu z ich strony. Mimo to skala problemu, jaki stanowią botnety, nadal jest lekceważona. *
Botnet to sieć komputerów zainfekowanych szkodliwym programem, która umożliwia cyberprzestępcom zdalną kontrolę nad zainfekowanymi komputerami. Botami nazywamy szkodliwe programy stworzone po to, aby mogły zostać użyte do budowania botnetów. Właściciel botnetu może kontrolować komputery tworzące sieć z dowolnego miejsca na świecie - z innego miasta, państwa, a nawet kontynentu. Internet jest skonstruowany w taki sposób, że możliwa jest anonimowa kontrola botnetu. Właściciel zainfekowanej maszyny zwykle nawet nie podejrzewa, że komputer jest wykorzystywany przez cyberprzestępców. Większość maszyn zombie to komputery PC użytkowników domowych.

Botnety mogą być wykorzystywane przez cyberprzestępców do przeprowadzania szeregu różnych działań przestępczych, od wysyłania spamu do atakowania sieci rządowych.

Obecnie aby zdobyć botnet, cyberprzestępcy nie potrzebują ani specjalistycznej wiedzy, ani dużych pieniędzy. Każdy, kto chce wykorzystywać botnet, może po niskich cenach zaopatrzyć się na czarnym rynku botnetów we wszystko, czego potrzebuje, łącznie z oprogramowaniem, gotowymi sieciami zombie i anonimowymi usługami hostingowymi.

Obecnie botnety stanowią jedno z głównych źródeł nielegalnych dochodów uzyskiwanych za pośrednictwem Internetu i potężną broń w rękach cyberprzestępców. Zupełnie nierealistyczne jest oczekiwanie, że cyberprzestępcy zrezygnują z tak skutecznego narzędzia. Eksperci z zakresu bezpieczeństwa z niepokojem patrzą w przyszłość, przewidując dalszy rozwój technologii botnetowych.

Nie tylko cyberprzestępcy mogą być zainteresowani tworzeniem międzynarodowych botnetów. Botnety mogą wykorzystywać również rządy i osoby prywatne w celu wywierania presji politycznej na swych przeciwników. Sieci łączące zasoby dziesiątek lub setek tysięcy, czy nawet milionów zainfekowanych komputerów mogą okazać się bardzo niebezpieczne. Na szczęście potencjał ten nie został jeszcze w pełni wykorzystany. Praktycznie cała ta moc cybernetyczna pochodzi z zainfekowanych komputerów domowych, które stanowią przeważającą większość maszyn zombie wykorzystywanych przez cyberprzestępców.

Więcej w Encyklopedii Wirusów VirusList.pl prowadzonej przez Kaspersky Lab »

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)