Krzemen - materiał, który pogrąży polski grafen?

Krzemen - materiał, który pogrąży polski grafen?

Krzemen - materiał, który pogrąży polski grafen?
Źródło zdjęć: © AlexanderAlUS/Wikimedia Commons
30.04.2012 13:59, aktualizacja: 30.04.2012 14:44

Krzemen - materiał przypominający właściwościami grafen, ale oparty na krzemie, może rywalizować z grafenem w elektronice.

Według doniesienia, zamieszczonego przez naukowców w Physical Review Letters krzemen nie jest materiałem nowym. W 200. roku naukowcy z University of Dayton w Ohio przewidzieli możliwość tworzenia dwuwymiarowych arkuszy z krzemu o grubości nanometrów. Prowadzący nad nimi badania naukowcy z Wright State University - prof. Lew Yan Voon i prof. Gian Guzman-Verri - nadali im, ze względu na podobieństwo do grafenu nazwę silicene co w języku polskim można oddać jako "krzemen".

Autorzy doniesienia, zespół naukowców z Technische Universitat Berlin i Universite d'Aix-Marseille pod kierownictwem prof. Patricka Voigta, wytworzył warstwę krzemenu poprzez kondensację par krzemu na płytce ze srebra. Otrzymano w ten sposób jednoatomową warstwę nowego materiału.

Jego dokładne badanie pozwoliło na potwierdzenie doniesienia uczonych z Japan Advanced Institute of Science and Technology w Ishikawa, którym na początku 201. roku udało się wytworzyć krzemen na płytce z ceramiki z dwuborku cyrkonu (ZrB2). Oba zespoły, zarówno międzynarodowy jak i japoński, twierdzą iż krzemen ma strukturę plastra miodu, przypominającą grafenową. Krzemen ma podobne właściwości do grafenu, ale jako oparty na krzemie nie węglu, jest kompatybilny z używanymi obecnie rozwiązaniami układów scalonych tzw. elektroniką krzemową.

Jak informuje New Scientist, uczeni uważają, ze krzemen może być lepszy niż grafen w tańszych i mniejszych rozwiązaniach elektronicznych jak np. smartfony czy tablety, ze względu na możliwość łatwiejszego zastosowania w obecnie działających liniach produkcyjnych chipów.

W 201. roku Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych oraz Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego poinformowały o wspólnym opracowaniu technologii pozyskiwania dużych fragmentów grafenu o najlepszej dotąd jakości. Jednak nowe odkrycia, mogą pomniejszyć wartość sukcesu polskich naukowców.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (62)