Trwa ładowanie...
d2zqsuh

Koronawirus: Naukowcy z Hong Kongu przekonują o skuteczności leku przeciwbakteryjnego w walce z COVID-19

Niedrogi lek stosowany w leczeniu wrzodów żołądka oraz infekcji bakteryjnych daje nadzieje na skuteczne zwalczanie koronawirusa. Lekarze z Hong Kongu ogłosili, że jego podanie u zwierząt przyniosło bardzo dobre rezultaty.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne (Pixabay)
d2zqsuh

Jak donosi "Digital Journal" naukowcy z Hong Kongu postanowili zbadać, czy metaloleki - związki zawierające metal, które są częściej stosowane przeciwko bakteriom - mogą również mieć właściwości przeciwwirusowe.

Lek na koronawirusa

W trakcie testów eksperci wykorzystali chomiki syryjskie, którym podawano leki. Okazało się, że jeden z nich - bizmutu ranitydyny (RBC), był „silnym środkiem przeciw SARS-CoV-2”.

- RBC jest w stanie dziesięciokrotnie obniżyć poziom wirusa w płucach zakażonego chomika - powiedział reporterom Runming Wang z Uniwersytetu w Hongkongu, który w poniedziałek (12.10) przedstawiał wyniki badania.

d2zqsuh

Wang dodał, że odkrycia dowodzą, że RBC jest potencjalnym środkiem, który można stosować w leczeniu COVID-19. Lek mógłby stanowić istotną alternatywę dla obecnie stosowanych kuracji. Chodzi tu przede wszystkim o remdesivir, lek przeciwwirusowy o szerokim spektrum działania i deksametazon, czyli rodzaj kortykosteroidu. Wspomniane leki posiadają jednak wady. Remdesivir jest drogi i coraz częściej występuje jego niedobór. Z kolei deksametazon ma działanie immunosupresyjne, co oznacza, że osłabia działanie układu odpornościowego.

Walka z COVID-19

Naukowcy z Hongkongu uważają, że RBC jest znacznie bezpieczniejszym rozwiązaniem. Jest to lek powszechnie dostępny, bezpieczny, o wszechstronnym profilu farmakologicznym.

- Jest używany od dziesięcioleci, więc jest całkiem bezpieczny - powiedział Wang.

d2zqsuh

Eksperci dodali, że ich badania, które ukazały się na łamach czasopisma "Nature Microbiology" sugerują, że inne metaloleki również mogą okazać się skuteczne w walce z COVID-19. Dlatego też powinny zostać poddane dokładniejszym badaniom.

Zobacz też: Koronawirus wpędził nas w gigantyczny kryzys. I może rozpędzić jeszcze inny – dużo większy

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2zqsuh

Podziel się opinią

Share
d2zqsuh
d2zqsuh
Więcej tematów