Koronawirus atakuje nerki. Naukowcy: 75 proc. chorych na COVID-19 z objawami niedożywienia

Koronawirus atakuje nerki. Naukowcy: 75 proc. chorych na COVID-19 z objawami niedożywienia
Źródło zdjęć: © YouTube.com

08.07.2020 09:21, aktual.: 08.07.2020 10:19

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Koronawirus atakuje nie tylko płuca, ale również nerki. Hiszpańscy naukowcy opublikowali badania, z których wynika, że aż u 75 procent chorych na COVID-19 wystąpiły objawy niedożywienia. Są one typowe dla przewlekłej choroby nerek (PChN).

Koronawirus SARS-CoV-2 atakuje głównie układ oddechowy człowieka, jednak lekarze od dawna informują, że COVID-19 może uszkadzać też inne narządy. Wśród nich wymienia się m.in. serce, wątrobę i nerki. Potwierdzają to najnowsze badania ekspertów należących do sześciu hiszpańskich stowarzyszeń medycznych, opublikowane przez madrycką agencję Europa Press.

Z analiz wynika, że aż u 75 procent chorych na COVID-19 występują objawy niedożywienia, które są charakterystyczne dla przewlekłej choroby nerek (PChN). Jest ona następstwem zmniejszania się liczby czynnych nefronów na skutek procesu toczącego się w miąższu nerki. Cierpi na nią ponad pół miliarda ludzi na całym świecie.

Naukowcy odnotowali, że u osób zarażonych koronawirusem, także tych bezobjawowo, pojawiły się zmiany zapalne, które mogą nasilić zjawisko niedożywienia organizmu. Zaobserwowano je zarówno w pierwszych dniach po zakażeniu, jak również po podjęciu leczenia.

Autorzy badań ostrzegają, że nasilenie się zmian zapalnych w organizmie, może też doprowadzić zainfekowane osoby do niedożywienia białkowo-kalorycznego. Według opublikowanego przez naukowców studium, u ponad 30 procent zarażonych hiszpańskich pacjentów zaobserwowano ostre uszkodzenie nerek.

W badaniach brały udział m.in. Hiszpańskie Stowarzyszenie Nefrologiczne (SEN), Hiszpańska Akademia Odżywiania i Dietetyki (AEDN) oraz Hiszpańskie Towarzystwo Endokrynologiczne i Odżywiania (SEEN).

Chcesz śledzić na bieżąco rozwój koronawirusa w Polsce? Sprawdź dedykowaną temu aplikację internetową.

Więcej na temat koronawirusa dowiesz się zapisując na nasz specjalny newsletter.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (50)