Trwa ładowanie...
d3xy4ep
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Kończą się testy polowe polskiej armatohaubicy KRAB

Do końca kwietnia br. potrwają testy armatohaubicy Krab 155 mm. Po nich
rozpocznie się produkcja i dostawa dla polskiego wojska. Produkowana przez Hutę Stalową Wolę (HSW) armatohaubica jest jednym z najnowocześniejszych dział samobieżnych na świecie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kończą się testy polowe polskiej armatohaubicy KRAB
(PAP / Jerzy Undro)
d3xy4ep

Jak poinformował pełnomocnik zarządu HSW Bartosz Kopyto, armatohaubica w ostatnim czasie przeszła testy artyleryjskie.

- Wystrzeliwaliśmy pociski przy maksymalnym podniesieniu lufy, takie badania są najtrudniejsze i budzą największe obawy. Armatohaubica poradziła sobie z tym zadaniem bez najmniejszego problemu - dodał.

Produkowane w Stalowej Woli działo samobieżne czeka jeszcze ostatnia faza testów - badania w komorze niskich i wysokich temperatur. Kopyto zaznaczył, że badania na pewno zakończą się do końca kwietnia br.

Obecnie HSW ma podpisana umowę z MON na dostawę jednego dywizjonu Kraba (2. sztuki). Po zakończeniu badań będą prowadzone rozmowy w sprawie zakupu kolejnych.

d3xy4ep

Stalowowolska armatohaubica ma podwozie koreańskie. HSW podpisała umowę na dostawę podwozi i transfer technologii z południowokoreańską firmą Samsung Techwin (obecnie spółka nazywa się Hanwha Techwin) w połowie grudnia 201. r.

Pierwotnie to polskie zakłady Bumar-Łabędy miały dostarczyć kompletne podwozia dla Kraba. W 201. r. armia otrzymała osiem egzemplarzy. W trakcie prób eksploatacyjnych m.in. w podwoziu pojawiały się pęknięcia, kłopoty sprawiał układ paliwowy, przegrzewał się silnik. Poprawione wozy miały zostać dostarczone w 2015 r., ale próby ze zmodyfikowanym podwoziem wykazały nowe problemy.

Zgodnie z umową z Koreańczykami, dostarczą oni pierwsze 2. podwozia, kolejne 12 sztuk będzie montowane już w HSW, na nich szkolić się będą polscy pracownicy. Następne podwozia mają już być produkowane na licencji w Stalowej Woli, mają być doposażone w polskie podsystemy i urządzenia. Z kolei wieża armatohaubicy produkowana jest na licencji brytyjskiej.

W skład dywizjonowego modułu ogniowego Regina wchodzić będą m.in.: 15. mm samobieżne haubice Krab, zautomatyzowany system dowodzenia i kierowania ogniem Topaz, system rozpoznania oraz system zaopatrywania dywizjonu w amunicję.

d3xy4ep

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco


d3xy4ep

d3xy4ep