Kłopoty z pamięcią? Lekarstwem będzie… implant mózgu

Kłopoty z pamięcią? Lekarstwem będzie… implant mózgu
Źródło zdjęć: © Fotolia
Adam Bednarek

17.11.2017 11:02

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ucieszą się nie tylko uczniowie czy osoby, które mają problem z zapamiętywaniem imion innych. Rozwiązanie naukowców sprawiłoby, że życie osób z demencją czy Alzheimerem stałoby się łatwiejsze.

Implant poprawiający ludzką pamięć opracowali badacze z Uniwersytetu Południowej Kalifornii. Zwiększa pamięć poprzez naśladowanie tego, jak się uczymy - pisze portal dzienniknaukowy.pl.

“Najpierw implant zbierał dane o aktywności mózgu podczas testów zaprojektowanych w celu stymulacji pamięci. Następnie badacze określili wzór związany z optymalną wydajnością pamięci i użyli elektrod urządzenia do stymulacji mózgu zgodnie z tym wzorcem” - czytamy.

Stymulacja mózgu elektrodami poprawiła pamięć krótkotrwałą o 15 proc., a pamięć roboczą o około 25 proc. Stymulowany rejon mózgu to hipokamp. Odpowiada za pamięć i odgrywa ważną rolę w przenoszeniu informacji z pamięci krótkotrwałej do pamięci długotrwałej oraz orientacji przestrzennej.

Testy przeprowadzono na 20 osobach, które już miały wszczepione elektrody w mózgu do leczenia epilepsji.

Naukowcom zależy, by w przyszłości taki implant trafił najpierw do najbardziej potrzebujących: czyli cierpiących na demencję czy chorobę Alzheimera. Ale kto wie, być może z czasem stanie się to implant ogólnodostępny. Dzięki czemu problem pod tytułem “gdzie ja podziałem klucze?” albo “skąd znam tę twarz” przejdzie do historii.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)