Już niedługo internet z gniazdka elektrycznego?

Już niedługo internet z gniazdka elektrycznego?
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

16.10.2013 10:30, aktual.: 16.10.2013 14:05

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

14 października br. pomiędzy Magdaleną Gaj, Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej i Markiem Woszczykiem, Prezesem Urzędu Regulacji Energetyki, zawarte zostało porozumienie na rzecz likwidacji barier w inwestycjach telekomunikacyjnych i energetycznych.

Nadrzędnym celem porozumienia jest spełnienie postulatów zawartych w Europejskiej Agendzie Cyfrowej oraz w Dyrektywach Parlamentu Europejskiego, tj. rozpoznanie barier na rynkach telekomunikacyjnym i energetycznym, a następnie podjęcie działań zmierzających do ich usunięcia. Porozumienie będzie stanowiło platformę współpracy w czterech obszarach:
1) polityki regulacyjnej,
2) zagadnień szczegółowych i technicznych regulacji międzysektorowych,
3) legislacji,

  1. współpracy zewnętrznej.

W dokumentacji Porozumienia znajdują się liczne, szczegółowe założenia realizacji zidentyfikowanych obszarów wspólnego zainteresowania UKE i URE, m.in. wskazanie wzajemnych relacji między rynkiem energetycznym i telekomunikacyjnym w zakresie realizacji usług, rozpoznanie barier dla inwestycji telekomunikacyjnych i energetycznych i niezbędnych działań do ich usunięcia, zarysowanie koncepcji wspólnych inwestycji w sieci elektro-telekomunikacyjne oraz współpraca z izbami gospodarczymi i organizacjami konsumenckimi.

- _ Chcemy razem wypracować propozycje niezbędnych zmian w Prawie energetycznym i Prawie telekomunikacyjnym, które są potrzebne dla wsparcia wspólnych inwestycji przedsiębiorców z obu sektorów _ – podkreśliła Prezes UKE Magdalena Gaj. – _ Z punktu widzenia realizacji wymagań Europejskiej Agendy Cyfrowej bardzo istotne jest także określenie zasad wzajemnego informowania o planowanych inwestycjach, a także ustalenie warunków dostępu do budowanej i istniejącej infrastruktury _ –. dodała Prezes Gaj.

- _ Wypracowanie spójnej polityki regulacyjnej obu organów pozwoli na racjonalizację funkcjonowania obydwu sektorów _ - zauważa Prezes URE Marek Woszczyk. - _ Wspólne przygotowanie i przeprowadzanie inwestycji przez przedsiębiorstwa energetyczne i sektora ICT da pozytywny efekt w postaci obniżenia kosztów procesu cyfryzacji, którego ostatecznym beneficjentem będzie klient – odbiorca mediów energetycznych i teleinformatycznych. _

W zakresie zagadnień szczegółowych i technicznych Porozumienie przewiduje m.in.:
- wsparcie przedsiębiorstw energetycznych przez firmy telekomunikacyjne w zakresie funkcjonalności z sektora ICT,
- zapewnienie komunikacji elektronicznej pomiędzy licznikami energii elektrycznej a urządzeniami zdalnych systemów pomiarowych i rozliczających,
- dostęp firm telekomunikacyjnych do infrastruktury pasywnej i nieruchomości przedsiębiorstw energetycznych,
- możliwość sprzedaży usług energetycznych przez przedsiębiorców telekomunikacyjnych.

Porozumienie daje podstawę obu instytucjom do powoływania doraźnych zespołów zadaniowych, a także do organizacji wspólnych konferencji, warsztatów i kampanii informacyjnych. W ramach współpracy ustanowiony zostanie Komitet Sterujący, składający się z przedstawicieli każdego Urzędu.

Porozumienie wchodzi w życie z dniem podpisania.

Źródło: UKE / JG, WP.PL

internetukeure
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (6)
Zobacz także