Jeśli nie Gadu-Gadu to co?

Jeśli nie Gadu-Gadu to co?
27.05.2010 11:161 / 11
Jeśli nie Gadu-Gadu to co?
Źródło zdjęć: © PC World

None

Informacje: Pidgin

Pidgin to darmowy multikomunikator. Jego największą zaletą jest przyjazny, prosty w obsłudze interfejs. Aplikację można bardzo łatwo konfigurować. Oferuje ona świetny kreator dodawania profili w ICQ, Gadu-Gadu czy XMPP. Dostępny po polsku, działa w Windowsie, Linuksie i Mac OS-ie X. Nie wyświetla reklam. Oferuje jednak zbyt małe wsparcie dla rozmów głosowych i wideo. Można go modyfikować za pomocą dużej liczby wtyczek i skórek.

Google Talk

2 / 11
323925616515164585
Źródło zdjęć: © PC World

Informacje: GTalk

GTalk to komunikator firmy Google. Jest dostępny zarówno jako aplikacja online w Gmailu czy iGoogle, jak i program desktopowy. Wersja lokalna jest darmowa i ma bardzo szybki, błyskawicznie reagujący interfejs. Ergonomia użytkowania to bez wątpienia najmocniejsza stroną GTalka. Aplikacja nie wyświetla reklam, a panel konfiguracyjny został okrojony do niezbędnych opcji. Program działa wyłącznie w systemach Windows i obsługuje protokół XMPP.

Słabą stroną GTalka jest brak dodatkowych funkcji. Program ma co prawda rozbudowany menedżer kontaktów, nie szyfruje jednak przesyłanych informacji. Nie można również instalować w nim wtyczek. W desktopowej wersji nie ma też graficznych emotikonów.

Skype

3 / 11
323925616515492265
Źródło zdjęć: © PC World

Informacje: Skype

Skype to jeden z najpopularniejszych komunikatorów na świecie, drugi w Polsce. Oferuje rozbudowany interfejs, uważany często przez mniej zaawansowanych użytkowników za zbyt skomplikowany. W praktyce korzystanie z tego szybko działającego programu jest jednak bardzo łatwe. Dostępny po polsku, działa na wszystkich popularnych systemach operacyjnych. Nie wyświetla również reklam - to ogromna zaleta. Za wadę należy uznać korzystanie wyłącznie z własnego, zamkniętego protokołu. Nie pozwala to rozmawiać z użytkownikami innych aplikacji.

AQQ

4 / 11
323925616515754409
Źródło zdjęć: © PC World

Informacje: AQQ

AQQ to polski multikomunikator. Charakteryzuje się rozbudowanym interfejsem. Darmowa aplikacja działa wyłącznie w systemie operacyjnym Windows i oferuje dużą liczbę funkcji ale wyświetla reklamy. Jest ich jednak znacznie mniej niż w Gadu-Gadu czy Tlenie.

Oprócz własnego protokołu program obsługuje GG i Tlen oraz uniwersalną platformę XMPP. Pozwala to na przykład rozmawiać z fanami Jabbera czy Google Talka. Przesyłanie plików i rozmowy głosowe działają w zależności od protokołu. Ta pierwsza funkcja jest obecna w sieci Gadu-Gadu, druga już nie. AQQ w ogóle nie umożliwia nawiązywania połączeń wideo. Transmisja danych jest szyfrowana.

Windows Live Messenger

5 / 11
323925616516082089
Źródło zdjęć: © PC World

Darmowy komunikator internetowy oferowany przez Microsoft. Obsługuje własny protokół, oraz sieć Yahoo!. Prezentuje się ładnie ale jest dość ociężały, a jego instalacja trwa bardzo długo. Część opcji można zmienić wyłącznie za pomocą interfejsu online. Windows Live Messenger jest oczywiście dostępny po polsku. Działa nie tylko w systemach Windows, ale także w urządzeniach mobilnych i w konsolach Xbox 360. Według danych Gemiusa to trzeci pod względem popularności komunikator w Polsce. Wyprzedzają go jedynie GG i Skype.

Aplikacja bez większych problemów radzi sobie z obsługą połączeń głosowych i wideo, a także udostępnianiem i przesyłaniem plików. Ciekawą opcją jest możliwość importowania kontaktów użytkowników Messengera, z takich serwisów jak Facebook czy usług webowych w rodzaju Gmaila. Program Microsoftu nie szyfruje połączeń. Jego funkcjonalność można poprawić dzięki skórkom i wtyczkom.

Digsby

6 / 11
323925616516409769
Źródło zdjęć: © PC World

Informacje: Digsby

Digsby to multikomunikator podobny do Mirandy. Nie obsługuje Gadu-Gadu, a jedynie międzynarodowe protokoły. Działająca w Windows, Linuksie i Mac OS-ie X aplikacja nie oferuje polskiej wersji językowej. Program współpracuje nie tylko z sieciami komunikatorów, ale także serwisami społecznościowymi (między innymi Facebookiem) i kontami e-mail. Nie obsługuje połączeń głosowych oraz wideo. Przesyłanie za pomocą programu plików zależy od protokołu. Menedżer kontaktów jest rozbudowany i szybki. Digsby można modyfikować za pomocą skórek. Nie obsługuje jednak wtyczek i nie szyfruje połączeń.

Miranda

7 / 11
323925616516671913
Źródło zdjęć: © PC World

Informacje: Miranda

Najuboższy komunikator w naszej galerii. Ma bardzo prosty, wręcz prymitywny interfejs. Oferuje jednak bardzo rozbudowany panel konfiguracyjny. Polski interfejs dostępny jest za pomocą wtyczki.

Program bez problemu obsługuje protokół Gadu-Gadu. Zaawansowane funkcje głosowe i wideo jednak dostępne dopiero po zainstalowaniu odpowiedniego dodatku. Podobnie jest z szyfrowaniem. Obejmuje ono jednak jedynie komunikację między użytkownikami Mirandy, a nie konkretnych protokołów.

Spik

8 / 11
323925616516999593
Źródło zdjęć: © PC World

Informacje: Spik

Spik to komunikator oferowany przez Wirtualną Polskę. Występuje w czterech wariantach - do zainstalowania na twardym dysku, niewymagającym instalacji (do przenoszenia na pendrivie), mobilnym oraz webowym. Program umożliwia przeprowadzanie połączeń głosowych przez Internet w ramach usługi neofon tp. Działa więc podobnie jak popularny Skype.

Mimo, że Spik nie należy do najpopularniejszych, jest bardzo uniwersalny. Oprócz własnej sieci obsługuje takie protokoły jak Gadu-Gadu, Tlen, ICQ oraz Jabber/XMPP. Program oferuje przyjazny kreator, który maksymalnie upraszcza proces dodawania nowych kont. Podobnie jak Tlen Spik jest zintegrowany z portalową pocztą. Użytkownicy mogą korzystać z tego samego loginu podczas pracy z e-mailem i komunikatorem. Czytanie czy usuwanie wiadomości może odbywać się z poziomu Spika.

Gadu-Gadu

9 / 11
323925616517327273
Źródło zdjęć: © PC World

Informacje: Gadu-Gadu

Gadu-Gadu to najpopularniejszy komunikator w Polsce. Korzysta z niego prawie 7 milionów ludzi (źródło: Gemius). Jest bardzo prosty w obsłudze ale ma spore wymagania sprzętowe i spowalnia system operacyjny. W zamian za bezpłatna wersję użytkownik jest skazany na oglądanie reklam. Jest ich przy tym bardzo dużo. Gadu-Gadu działa w systemie operacyjnym Windows oraz na różnych platformach mobilnych. Nie obsługuje żadnych innych protokołów prócz własnego.

Gadu-Gadu ma wszystkie niezbędne w komunikatorze funkcje. Pozwala na przesyłanie plików, prowadzenie rozmów głosowych oraz wideo oraz na zaawansowane zarządzanie kontaktami. Obsługuje również skórki. Nie da się jednak instalować w nim wtyczek.

Trillian Astra

10 / 11
323925616517654953
Źródło zdjęć: © PC World

Informacje: Trillian Astra

Jeden z bardziej rozbudowanych multikomunikatorów. Łączy w sobie wysoką wydajność, ładny interfejs oraz stosunkowo dużą liczbę funkcji. Ta darmowa aplikacja obsługuje wszystkie popularne na świecie protokoły, takie jak XMPP, Skype czy ICQ. Nie wspiera Gadu-Gadu.

Trillian został wydany w kilkudziesięciu wersjach językowych. Nie ma jednak polskiej. Dodawanie kolejnych profili (protokołów) w programie jest bardzo łatwe. Skomplikowana jest konfiguracja ustawień.

Komunikator działa w systemach Windows oraz Mac OS X, a także w iPhone'ach. Nie wyświetla reklam. Bez problemu radzi sobie z wtyczkami oraz skórkami, rozmowami głosowymi i wideo. Poziom ich funkcjonalności zależy jednak od danego protokołu.

Tlen

11 / 11
323925616518048169
Źródło zdjęć: © PC World

Informacje: Tlen

Tlen to jeden z głównych rywali Gadu-Gadu. Z programu o2.pl korzysta ponad pół miliona osób co daje mu czwarte miejsce (źródło: Gemius). W porównaniu do GG aplikacja ma znacznie mniejszy apetyt na zasoby systemowe. Oferuje szybki i prosty w obsłudze interfejs. Wyświetla reklamy choć ich liczba jest do zaakceptowania.

Program ma większość typowych dla komunikatorów funkcji - umożliwia przesyłanie plików, prowadzenie rozmów głosowych oraz wideo. Menedżer kontaktów jest jednak mało rozbudowany. Tlen obsługuje skórki oraz wtyczki. Umożliwia także rozmowy z użytkownikami GG.

Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)