Jak złożyć wniosek 500+ i 300+ przez PUE, Profil Zaufany lub bank?

Jak złożyć wniosek 500+ i 300+ przez PUE, Profil Zaufany lub bank?

Jak złożyć wniosek 500+ i 300+ przez PUE, Profil Zaufany lub bank?
Źródło zdjęć: © PAP
01.07.2019 12:02, aktualizacja: 01.07.2019 12:34

Od dzisiaj, 1 lipca można składać wnioski o 500+ przez Internet i z tej możliwości skorzystało już ponad 50 tysięcy rodziców. Ruszyła również możliwość składania wniosków 300+ na szkolną wyprawkę. Możemy to zrobić na kilka sposobów – przez PUE, Profil Zaufany lub bank internetowy.

Od 1 lipca obowiązują nowe zasady dotyczące 500 plus. Obecnie programem objęte będą wszystkie dzieci, bez względu na poziom dochodów rodziny. Świadczenie wychowawcze (500+) będzie przysługiwało wszystkim dzieciom do 18 roku życia, a rodzice samotnie wychowujący dzieci mogą otrzymać dofinansowanie bez względu na wysokość przyznanych alimentów.

Nowelizacja ustawy wydłuża też – do 31 maja 2021 roku – pierwszy okres na jaki zostanie przyznane świadczenie, co oznacza, że w 2020 roku nie będzie trzeba odnawiać wniosku.

Jak złożyć wniosek 500+ z pomocą Profilu Zaufania?

Wniosek 500+ online możemy złożyć za pośrednictwem serwisu Em@tia, jeśli dysponujemy Profilem Zaufania lub Podpisem Kwalifikowanym. Aby to zrobić należy zalogować się w serwisie i wypełnić krok po kroku wszystkie dane. Jeżeli już korzystaliśmy z serwisu, to wiele danych będzie wstępnie wypełnionych, a gotowy wniosek od razu zostanie przesłany do właściwego Urzędu, który wskazaliśmy. Potwierdzenie otrzymamy mailowo.

Warto wykazać się cierpliwością, ponieważ wraz ze startem możliwości składania wniosków, serwery portalu Em@tia są przeciążone i bywają problemy z zalogowaniem się do serwisu i złożeniem wniosku.

Jak złożyć wniosek 500+ przez PUE?

Rodzice mogą składać wniosek 500+ również za pośrednictwem PUE ZUS. Korzystanie z PUE daje użytkownikowi ciągły dostęp do wszystkich swoich danych zapisanych w ZUS, daje łatwy dostęp do wszystkich rozliczeń oraz pozwala umówić się na wizytę w placówce ZUS.

Po zalogowaniu się w serwisie PUE ZUS należy wybrać właściwy wniosek, wypełnić go, tak jak w powyższym przypadku i wysłać elektronicznie. Potwierdzenie przesłania wniosku do Urzędu zostanie nam wysłane na adres e-mail.

Jak złożyć wniosek 500+ przez bank?

Składając wniosek 500+ za pośrednictwem banku internetowego nie musimy już udawać się do urzędu ani wysyłać żadnych dodatkowych dokumentów. Warto pamiętać, że wniosek możemy złożyć za pośrednictwem platformy internetowej większości dużych banków w Polsce. Poniżej znajdziecie ikonografię, która wyjaśnia proces składania wniosku w Banku Millenium, jednak procedura wygląda tak samo w każdym banku.

Obraz
© WP.PL

Składanie wniosku 500+ w banku jest niezwykle łatwa. Aby to zrobić należy zalogować się na stronę banku i wybrać odpowiednią opcję (zazwyczaj w zakładce Wnioski). Część danych zostaje automatycznie pobrana z systemu, co umożliwia łatwiejsze wypełnienie wniosku (są to m.in. dane dotyczące Urzędu, nasze podstawowe dane kontaktowe czy numer rachunku, na jaki ma być wypłacone świadczenie).

Po wypełnienie wniosku zostaje on automatycznie przesłany do wybranego przez nas Urzędu, o czym zostaniemy poinformowani drogą mailową.

Jak złożyć wniosek 300+ i komu przysługuje?

Warto wspomnieć, że poza programem 500 plus, rodzice dzieci w wieku szkolnym mogą skorzystać również z dodatkowego programu 300 plus. Dobry Start 300+ to rządowy program, w ramach którego rodziny raz w roku otrzymają na każde uczące się w szkole dziecko jednorazowe świadczenie na wyprawkę szkolną w wysokości 300 zł, niezależnie od dochodów. Z programu mogą skorzystać dzieci uczące się w wieku do 20 roku życia (24 – w przypadku niepełnosprawności), rozpoczynające naukę w roku szkolnym 2019/20.
Wniosek Dobry Start 300+ można składać tymi samymi metodami, co 500 plus, z tym że rozpatrywane będą wnioski złożone tylko między 1 lipca 2019, a 30 listopada 2019.

Warto również przypomnieć, że wnioski 500+ i 300+ nie wymagają rozpatrywania przez urzędników, dlatego każdy prawidłowo złożony wniosek zostanie przyjęty, a odpowiednie świadczenie zostanie wypłacone bez wcześniejszego pisemnego powiadomienia.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)