Jak urządzić małą kuchnię? To nieprawda, że nie da się zmieścić wielu urządzeń

Problem z odpowiednim urządzeniem niewielkich pomieszczeń jest dość powszechny. Szczególnie w starszych budynkach, ograniczona przestrzeń mieszkalna bywała zagospodarowywana kosztem kuchni. Jak więc poradzić sobie w takim przypadku, nie rezygnując z wyposażania tego miejsca w ważne dla nas urządzenia?

Jak urządzić małą kuchnię? To nieprawda, że nie da się zmieścić wielu urządzeń
Źródło zdjęć: © © JacindaWalker/Flickr.com

Przede wszystkim trzeba bardzo dokładnie przemyśleć bez czego możemy się obejść, a co koniecznie musi się znaleźć w naszej kuchni. Warto także dostosować rozmiary sprzętu do rzeczywistych potrzeb użytkowników. Jeżeli mieszkanie jest przeznaczone dla jednej lub dwóch osób - prawdopodobnie nie będzie w nim potrzebna ogromna lodówka z 90-litrowym zamrażalnikiem. Zamiast tego możemy wybrać bardziej kompaktowy model. Podobnie jest też z innymi urządzeniami - zmywarką, piekarnikiem czy płytą grzejną. W niektórych przypadkach (jak zmywarka) to nawet lepiej, jeśli zdecydujemy się na mniejszy model. Unikniemy w ten sposób zalegania brudnych naczyń, czekając aż komora będzie pełna.

Taką zmywarkę ma w swojej ofercie m.in. firma Electrolux - model ESF2200DW zajmuje mało miejsca, myje jednorazowo do 6 kompletów naczyń i zużywa nieco ponad 8,5 litra wody. Do wyboru jest 6 programów zmywania oraz 5 temperatur.

Obraz
© (fot. zdjęcie producenta)

Projektując kuchnię, warto także zdecydować się na zabudowę AGD. W ten sposób nie tylko zaoszczędzimy miejsce, ale także będziemy mieli możliwość umiejscowienia urządzeń w najwygodniejszych dla nas miejscach. Poza tym umieszczając piekarnik w zabudowie, możemy dodatkowo oszczędzić miejsce, kupując mniejszą płytę grzewczą. Większość osób nigdy nie korzysta z więcej niż dwóch palników naraz, po co więc zajmować niepotrzebnie miejsce na blacie kuchennym?

Przykładem takiej niedużej płyty indukcyjnej może być model PI3512TF firmy Amica. Jej głębokość to 5. centymetry, a szerokość - jedynie 30 cm. Płyta posiada dwa pola indukcyjne o średnicy 18 oraz 22 cm. Dodatkowo sama rozpoznaje wielkość garnka, posiada sterowanie sensorowe oraz funkcję Booster, zwiększającą moc grzania. Jak widać mniejszy rozmiar nie musi wcale oznaczać zmniejszenia funkcjonalności urządzenia.

Obraz
© (fot. zdjęcie producenta)

Oprócz stosowania tradycyjnych urządzeń w węższych wydaniach, można pójść jeszcze o krok dalej. Na rynku dostępne są także zmywarki i piekarniki nablatowe w prawdziwie miniaturowych wersjach.

20-litrowy piekarnik, jak na przykład MPM MPE-0. może w zupełności wystarczać osobom, które przygotowują potrawy w niewielkich ilościach, lub używają piekarnika jedynie do podgrzania pizzy. Dodatkową zaletą tego typu urządzeń jest możliwość schowania ich w szafce jeśli akurat nie są potrzebne. W ten sposób zyskamy jeszcze więcej miejsca na blacie roboczym.

Obraz
© (fot. zdjęcie producenta)

Aby wizualnie zwiększyć przestrzeń w ciasnej kuchni, dobrze jest zrezygnować z wysokiej zabudowy. Brak górnych szafek sprawi, że pomieszczenie przestanie przytłaczać brakiem miejsca i nabierze lekkości. Co jednak zrobić z zawartością szafek? Często trzymamy w nich małe urządzenia AGD, roboty kuchenne, blendery, opiekacze, tostery, gofrownice, itp. Zebrane wszystkie razem zajmują znaczną ilość miejsca, jednak producenci i na to znaleźli sposób projektując urządzenia wielofunkcyjne. Większość robotów kuchennych posiada możliwość dołączenia końcówki miksującej, dzięki czemu z powodzeniem zastępują blender. Jest jednak więcej takich przykładów. Przykładowo LaGrange Gaufrier Premium Gaufres 3 w 1 to połączenie grilla elektrycznego, gofrownicy i opiekacza do kanapek. Żeby zmienić przeznaczenie urządzenia wystarczy założyć odpowiednią wkładkę. W ten sposób zamiast trzech, mamy w szafce tylko jedno urządzenie.

Obraz
© (fot. zdjęcie producenta)

Jeszcze większą pomysłowością wykazują się projektanci dużego AGD. Zamiast oddzielnych urządzeń, możemy kupić np. piekarnik z funkcją mikrofali. To bardzo wygodna opcja, szczególnie w przypadku sprzętu w zabudowie. Ciekawym przykładem takiego połączenia jest seria TRIO firmy Candy. Urządzenie oznaczone symbolem 950. X łączy w sobie funkcje piekarnika, zmywarki oraz indukcyjnej płyty grzewczej. Wszystko to zajmuje tyle miejsca, co tradycyjna, wolnostojąca kuchenka gazowa.

Obraz
© (fot. zdjęcie producenta)

Jak pokazują powyższe przykłady, mała kuchnia nie musi być niewygodna i niefunkcjonalna. Nie zawsze trzeba też rezygnować z ważnych elementów wyposażenia. Czasami wystarczy dobry projekt, pomysłowe rozwiązania i zgoda na niewielkie kompromisy, aby poczuć się w swojej kuchni "jak w domu".

gadżetyagdpiekarnik

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (7)