Jak ubiegać się o dofinansowanie na kolektory słoneczne?

Jak ubiegać się o dofinansowanie na kolektory słoneczne?

Jak ubiegać się o dofinansowanie na kolektory słoneczne?
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
15.07.2013 20:02

Polska jest jednym z europejskich liderów w liczbie instalowanych kolektorów słonecznych. Ten wynik możliwy jest dzięki 45 procent dofinansowaniu z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

W 201. r. zaraz po uruchomieniu program dopłat cieszył się umiarkowanym zainteresowaniem. Początkowe kłopoty wynikały z niewystarczającego poziomu wiedzy oraz skomplikowanych na pierwszy rzut oka procedur. Jednak trudy pierwszych miesięcy zaowocowały doświadczeniem - już dwa lata później nasz kraj stał się trzecim rynkiem w skali Europy pod względem sprzedaży tych urządzeń.

Wpływ na promocję dopłat miały działania Funduszu i firm specjalizujących się w sprzedaży i instalacji zestawów solarnych. _ Nasi klienci oczekują kompleksowej obsługi związanej również z procedurą pozyskania środków finansowych _ –. mówi Michał Burkiewicz, prezes firmy Hoven.

Jak ubiegać się o dofinansowanie?
Finansowanie instalacji kolektorów słonecznych ma charakter dopłaty na częściowe spłaty kredytów bankowych przeznaczonych na zakup i montaż kolektorów słonecznych. O środki ubiegać mogą się zarówno osoby fizyczne, mające prawo do dysponowania budynkiem mieszkalnym (również w trakcie budowy), jak i wspólnoty mieszkaniowe, instalujące kolektory w budynkach wielorodzinnych. Według statystyk firmy Hoven średnia wartość należnej dotacji w przypadku domów jednorodzinnych to około 6,5 tys. zł, a w przypadku wspólnot mieszkaniowych - 6. tys. zł. Banki, które współpracują z NFOŚiGW w realizowaniu dopłat to: Bank Ochrony Środowiska, Bank Polskiej Spółdzielczości, SGB-Bank, Krakowski Bank Spółdzielczy, Warszawski Bank Spółdzielczy i Credit Agricole.

Najwygodniej zgłosić się do ogólnopolskiej firmy świadczącej usługi w zakresie montażu i wsparcia formalnego. Ważną informacją jest fakt, że zgodnie z wymogami NFOŚiGW zestawy solarne objęte dopłatami muszą posiadać gwarancję producenta na okres nie krótszy niż 5 lat.

Zwrot z inwestycji: 3-5 lat
Dzięki dofinansowaniu otrzymanemu z NFOŚiGW zwrot nakładów poniesionych na zakup i instalację kolektora następuje przeciętnie po 3-5 latach. Kolektory są bowiem w stanie zaspokoić od 6. procent do nawet 80 procent potrzeb energetycznych związanych z podgrzaniem ciepłej wody użytkowej w zależności od zapotrzebowania na nią oraz rodzaju zainstalowanego kolektora.

Źródło: Hoven sp. z o.o., PS, WP.PL

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)