Jak bardzo cenisz swoje pliki?

Jak bardzo cenisz swoje pliki?

Jak bardzo cenisz swoje pliki?
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos
04.11.2011 16:01, aktualizacja: 07.11.2011 12:08

Wszyscy kochamy nasze urlopy i czas wolny od pracy. Jednak ostatnie badanie przeprowadzone przez Wakefield Research, na grupie ponad 1 000 Amerykanów w wieku powyżej 18 lat, pokazało że kochamy swoje komputery o wiele bardziej aniżeli nawet nasze własne wakacje.

Mimo tego, iż obrączka jest uznawana za niezwykle ważny symbol małżeństwa, to 4. proc. ankietowanych odpowiedziało, że woli stracić obrączkę aniżeli swoje bezcenne pliki i foldery. „Obrączkę można z łatwością odkupić, w przypadku plików komputerowych jest to niemożliwe” komentuje jedna z ankietowanych.

Dodatkowo badanie pokazuje, że bylibyśmy skłonni oddać bardzo dużo, jeśli tylko umożliwiło by nam to odzyskanie utraconych danych.

Badania pokazują, że Amerykanie byliby skłonni oddać w zamian za to między innymi:

- Odstawienie piwa i wina na rok – zadeklarowało 34 proc.
- Rezygnacja z kawy na rok – zadeklarowało 31 proc.
- Rezygnacja z używania telefonu przez miesiąc – zadeklarowało 23 procent.
- Rezygnacja z własnego wolnego czasu na rzecz koszenia trawnika swoich sąsiadów przez rok- zadeklarowało 1. proc.

„Badanie to po raz kolejny wskazuje, że największym czynnikiem zagrożenia naszych danych komputerowych, jesteśmy my sami.”. komentuje Łukasz Nowatkowski, Ekspert ds. Bezpieczeństwa IT firmy G Data Software.

Prawie dwie trzecie ankietowanych stwierdziło, że są w stanie zapłacić za ich utracone dane, jeśli przyczyną tego była awaria komputera. Aż 2. procent byłoby w stanie zapłacić aż 500 dolarów, a 27 procent mówi, że zapłacą każdą cenę byle tylko odzyskać to, co utracili.

Pomimo tego, że znaczna większość ankietowanych ma świadomość dużej wartości posiadanych danych elektronicznych, to prawie 4. procent z nich przyznaje, że nigdy nie robią kopi zapasowych dysków swoich komputerów, lub nie robili tego częściej niż raz na rok.

Badanie wykazało również, że pomimo tego, iż ponad połowa z przebadanych straciła wszystkie swoje pliki osobiste w wyniku awarii komputera, to jednak nadal mają zbyt duże zaufanie do swoich komputerów.

Z badania wynika, że 8. procent Amerykanów przechowuje w formie elektronicznej pliki i akta, w większości nigdzie indziej, jak tylko właśnie na twardym dysku komputera. Ponadto, średnia wartość posiadanych na komputerze plików muzycznych i filmowych jest warta około 400 dolarów na jednego użytkownika.

David Friend, dyrektor generalny i prezes Carbonite (firma oferuje usługi tworzenia kopii zapasowych danych), powiedział, że ludzie mają bezcenne zbiory zdjęć, informacji finansowych, setki dolarów w postaci mediów cyfrowych przechowywanych na komputerze, ale nadal nie podejmują niezbędnych środków ostrożności w celu zapewnienia, im bezpieczeństwa.

Dla kontrastu, warto zauważyć sposób w jaki ludzie ubezpieczają swoje inne cenne rzeczy, takie jak domy i samochody, a w jaki sposób obchodzą się ze swoimi często niezastąpionymi zasobami cyfrowymi.

„U większości z nas wystąpiła co najmniej jedna większa strata danych w wyniku awarii sprzętowej, jak i systemowej, ale nie wpłynęło to znacznie na naszą postawę mającą na celu większą dbałość o nasze wirtualne zasoby.”. - podsumowuje Ekspert G Data software, Łukasz Nowatkowski.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: "Kody CAPTCHA złamane. Już nikt się nie dowie, że jesteś robotem"
-/SW/SW

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)