Irena Sendlerowa była osobą o pięknej duszy. Urodziła się 110 lat temu

Irena Sendlerowa była osobą o pięknej duszy. Urodziła się 110 lat temu

Irena Sendlerowa była osobą o pięknej duszy. Urodziła się 110 lat temu
Źródło zdjęć: © PAP | Radek Pietruszka
14.02.2020 19:52, aktualizacja: 15.02.2020 10:10

Irena Sendlerowa urodziła się 15 lutego 1910 roku. Przypominamy wspomnienia bliskich jej osób, które opublikowały agencje IAR i PAP, gdy Irena Sendlerowa zmarła w 2008 roku.

Depesza została opublikowana 12 maja 2008 roku - w dniu śmierci Ireny Sendlerowej.

Sendlerowa do końca życia zachowała młodość ducha

- Miałam to szczęście, że byłam zaliczona do grona jej przyjaciół, ale moje największe szczęście polega na tym, że w ogóle ją poznałam - powiedziała Gołda Tencer. Podkreśliła, że Irena Sendlerowa do końca życia zachowała młodość ducha. Była to cudowna osoba o gołębim sercu. Świat płacze - zakończyła Gołda Tencer.

Przewodniczący Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich Piotr Kadlcik uważa, że Irena Sendlerowa była osobą, której nigdy nie można być dostatecznie wdzięcznym.

Kadlcik zaznaczył, że kandydatka do Pokojowej Nagrody Nobla ratowała przyszłość narodu żydowskiego. Dodał, że Irena Sendlerowa była osobą, która nadawała cel i sens ludzkiemu życiu. - Błogosławionej pamięci pani Irena była jedną z tych osób, które sprawiają, że to, że jesteśmy, że żyjemy, ma pewien cel - powiedział Kadlcik.

- Irena Sendlerowa pokazała nam wszystkim, jak należy żyć i być dobrym człowiekiem - powiedział naczelny rabin Polski Michael Schudrich. - Nie tylko ratowała żydowskie dzieci, ale też uratowała duszę Europy - podkreślił. Schudrich dodał, że rozmawiał z Ireną Sendlerową na tydzień przed jej śmiercią. - Powiedziała mi, iż nie jest ona żadną bohaterką, tylko człowiekiem i podkreśliła, że nie ma ani dobrych czasów, ani złych czasów, wystarczy tylko być dobrym człowiekiem - relacjonował rabin.

W ocenie Schudricha, Sendlerowa daje nam wspaniały przykład tego, co to znaczy być dobrym człowiekiem. - Są dwie kategorie ludzi: dobrzy i źli, niezależnie od wyznawanej religii i koloru skóry - dodał. Zdaniem Schudricha, taka osoba jaką była Irena Sendlerowa, daje człowiekowi nadzieję, że mimo zła z jakim się spotykamy, można być dobrym człowiekiem.

Irena Sendlerowa. Człowiek o wielkim sercu

Wielkim człowiekiem o wielkim sercu nazwał Marek Edelman Irenę Sendlerową, przywódca powstania w Getcie Warszawskim. Według Edelmana, Sendlerowa była wielkim człowiekiem o wielkim sercu, świetną organizatorką w tych - jak się wyraził - najcięższych czasach hitlerowskich. Ratując ponad dwa tysiące dzieci dokonała wielkiej rzeczy. Jej czyny przerosły czyny przeciętnego człowieka.

- Takich ludzi, którzy się sami narażają dla innych, dla słabych, jest bardzo mało. Gdyby było ich więcej byłby lepszy świat - ocenił Edelman.

Obraz
© East News

Irena Sendlerowa jest patronką alei na warszawskim Muranowie

- Zmarła Irena Sendlerowa była jedną z osób, która potrafiła się oprzeć największemu złu, jakie grasowało na tym świecie w ostatnich stuleciach - powiedział biskup Tadeusz Pieronek. Biskup Pieronek podkreślił, że to co zrobiła Sendlerowa jest nieprawdopodobne. Hierarcha przypomniał, że bardzo długo nie wiedziano o tym jej działaniu, które "jest bohaterskie i wielkie".

Życie Sendlerowej to świadectwo

- Życie pani Ireny Sendlerowej to dla mnie wymowne świadectwo jak wielu cichych, niezauważonych bohaterów żyje wśród nas, dając świadectwo tej samej postawie szacunku dla człowieka, którą kiedyś okazywali w sposób heroiczny - powiedział abp Życiński. Pięknym symbolem - według arcybiskupa - jest fakt, że Irena Sendlerowa otrzymała zarówno tytuł Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata jak i Order Orła Białego.

- Ta zbieżność ocen dwóch różnych środowisk, żydowskiego i polskiego, jest dla mnie wymownym świadectwem szacunku dla tych autorytetów moralnych, które żyją wśród nas, nie stwarzają atmosfery rozgłosu wokół siebie, dają świadectwo odpowiedzialności za te wartości, za które kiedyś mogli płacić cenę życia - powiedział metropolita.

W czasie likwidacji warszawskiego getta Irena Sendlerowa uratowała 2500 żydowskich dzieci. Ich dane, zaszyfrowane i ukryte w słoikach przetrwały wojnę, dzięki czemu można było po wojnie przywrócić żydowskim dzieciom ich tożsamość. Irena Sendlerowa została aresztowana przez gestapo i była torturowana na Pawiaku. Uniknęła rozstrzelania dzięki wpłaconemu przez "Żegotę" okupowi.

Irena Sendlerowa została uhonorowana tytułem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata oraz Orderem Orła Białego, Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski i Nagrodą imienia Jana Karskiego "Za Odwagę i Serce". Jej kandydaturę do tej nagrody zgłosiła Światowa Federacja Dzieci Żydowskich Ocalonych z Holocaustu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (31)