Historyczny dzień: pierwszy samolot wylądował bez pomocy człowieka

Historyczny dzień: pierwszy samolot wylądował bez pomocy człowieka
Źródło zdjęć: © Giznet.pl

12.07.2013 11:45

Wczorajszy dzień zapisze się na trwale w historii awiacji – eksperymentalny UCAS X-47B wylądował po raz pierwszy na pokładzie lotniskowca bez pomocy człowieka.

Po ponad sześciu miesiącach testów na pokładzie lotniskowców US Navy, wczoraj przyszedł czas na najważniejszą próbę, z którą X-47. poradził sobie znakomicie, stając się pierwszym bezzałogowym statkiem powietrznym, który sam wylądował na pokładzie lotniskowca. A to nie jest wcale takie proste. Ani tanie, ponieważ eksperymentalny program, który właśnie się zakończył, kosztował w sumie 1,4 miliarda dolarów.

Oba zbudowane w ramach programu prototypy trafią najprawdopodobniej do muzeum, ale to wcale nie oznacza, że technologia, którą dzięki nim rozwinięto, zostanie odłożona na półkę. Wręcz przeciwnie –. marynarka wojenna USA w przyszłym miesiącu ma zacząć zbierać oferty producentów, którzy będą chcieli zbudować dla niej gotowe do walki drony, mogące startować i lądować na lotniskowcach. US Navy planuje wprowadzić je do służby w ciągu od trzech do sześciu lat.

Na poniższych filmach możecie zobaczyć start oraz lądowanie samolotu.

Źródło artykułu:Giznet.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)