Trwa ładowanie...
ycipk-112j6t

Hakerzy podszywają się pod GIODO. UODO ostrzega przed phishingiem

Biuro Generalnego Inspektora Ochrony Danych nie istnieje już od pierwszej połowy 2018 roku. To nie przeszkadza cyberprzestępcom wykradać dane, podszywając się właśnie pod GIODO. Urząd Ochrony Danych osobowych przestrzega przed tym atakiem.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Hakerzy udają GIODO
Hakerzy udają GIODO (Pixabay.com)
ycipk-112j6t

UODO, które sprawuje teraz podobną funkcję, wystosowało na swoich stronach komunikat, w którym ostrzega wszystkich przed wspomnianym atakiem. Cyberprzestępcy wysyłają spreparowane maile, w których rzekomo nadawcą jest GIODO. Sęk w tym, że realny adres jest zupełnie inny, a samo GIODO to tylko nazwa użytkownika e-maila. Tak czy inaczej, instytucja już nie działa.

W treści można przeczytać informację o rzekomym naruszeniu bezpieczeństwa danych osobowych, które byłyby ujawnione właśnie ze skrzynki adresata wiadomości. Hakerzy proszą o kliknięcie w link, który miałby odsyłać na strony GIODO, gdzie zgłosilibyśmy stosowne wyjaśnienia. Tak naprawdę podstawili odsyłacz do witryny z tej samej dziwnej domeny, na której znajduje się adres mailowy. To atak phishingowy, a nie wezwanie od Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Przykładowy e-mail od cyberprzestępców podszywających się pod GIODO. uodo.gov.pl
Podziel się
ycipk-112j6t

Jak możemy przeczytać w komunikacie wystosowanym przez UODO - „UODO nie zawiadamia mailem o rzekomym naruszeniu ochrony danych. Nigdy też nie wymaga kliknięcia w link w celu złożenia wyjaśnień.” Urząd powiadomił już organy ścigania o tym procederze. Jeśli dostaniecie podobnego typu mail, nie klikajcie w odnośnik tylko zignorujecie go, a najlepiej skasujcie.

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


ycipk-112j6t

ycipk-112j6t
ycipk-112j6t