Google usunęło 85 aplikacji ze Sklepu Play. Upewnij się, że z nich nie korzystasz
Google usunęło ze swojego sklepu z aplikacjami aż 85 pozycji. To efekt śledztwa dokonanego przez ekspertów z serwisu Trend Micro. Wśród dziesiątek aplikacji do robienia selfie, gier i innych fotograficznych programów, czaiło się niebezpieczne oprogramowanie.
17.08.2019 16:22
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Ze Sklepu Play zniknęło aż 85 aplikacji. W ich plikach krył się niebezpieczny wirus, który blokował telefon do momentu, aż nie obejrzeliśmy reklamy. Mogło to trwać nawet pięć minut i pojawiać się wielokrotnie. Wśród plików aplikacji krył się "AndroidOS Hidenad.HRXH".
Ten rodzaj szkodliwego oprogramowania charakteryzuje się tym, że jest trudny do wykrycia. Oszukuje algorytmy do wykrywania wirusów. Zaczyna działać dopiero w momencie, gdy sprawdzi, że został uznany za bezpieczną aplikację. Zazwyczaj zajmuje to około 30 minut.
Po 30 minutach użytkownik może nie być w stanie odinstalować aplikacji, ze względu na podmienienie linku do uruchomienia na skrót do aplikacji. Wówczas pozostaje jedynie opcja ręcznego usuwania przez Sklep Play lub ustawienia. Jednak nie jest to takie proste, bo w każdym momencie może nam się wyświetlić reklama, która potrwa nawet 5 minut.
Pełną listę usuniętych aplikacji ze Sklepu Play możecie zobaczyć pod tym adresem. Łącznie, zostały pobrane ponad 8 milionów razy, więc spora jest szansa, że również macie ją na swoim telefonie, ale może od dawna nie aktualizowaliście. Może warto pomyśleć o usunięciu jej, póki się da.
Google alarmuje - nigdy nie pobieraj tych aplikacji z innych źródeł
Instalowanie aplikacji z innych źródeł niż Sklep Play jest ryzykowne. Google stale monitoruje programy, które pojawiają się w jego sklepie. Stąd istnieje możliwość wykrycia tego typu złośliwego oprogramowania. Google płaci wszystkim firmom, które zgłoszą wirusa.
W ten sposób szanse na pojawienie się złośliwego oprogramowania w Sklepie Play są coraz mniejsze. Największym "cięciem" w sklepie Google'a w historii było usunięcie aż 700 tysięcy zarażonych aplikacji. Od tego czasu zrobiło się znacznie bezpieczniej, ale nadal lepiej nie instalować zbyt wiele zbędnych programów. Nie wszystkie zagrożenia można od razu wykryć.