Trwa ładowanie...

Google już "zna wyniki" II tury wyborów prezydenckich

Najprawdopodobniej już wiemy, kto przez najbliższe pięć lat będzie piastował najważniejszy urząd w kraju. W czwartek odbędzie się druga i ostatnia debata między kandydatami na prezydenta RP. Prawdopodobnie pomoże ona niezdecydowanym Polakom dokonać wyboru, jednak Google wyprzedza Państwową Komisję Wyborczą i już "zna wyniki".

Share
Google już "zna wyniki" II tury wyborów prezydenckich
Źródło: PAP, Fot: Maciej Kulczyński/ Tomasz Gzell
d2oxd7r

Serwis Google Trends prezentuje informacje o zapytaniach wpisywanych do najpopularniejszej wyszukiwarki. Bierze pod uwagę między innymi ilości zapytań, lokalizację komputerów czy urządzeń mobilnych, zależności od czasu i głównych regionów związane z wpisywanymi wyrażeniami. Usługa pozwala przede wszystkim na porównanie częstości różnych zapytań na wykresie. Ranking można sortować także według języka i państwa, z którego zapytania pochodzą.

Warto zaznaczyć, że w przeciwieństwie do sondaży wyborczych to właśnie Google Trends nie mylił się przed pierwszą turą wyborów. W sobotę 9 maja internauci niemal dwukrotnie intensywniej wypytywali wyszukiwarkę o kandydata Prawa i Sprawiedliwości. Następnego dnia różnica się zwiększyła, zainteresowanie Andrzejem Dudą było już ponad trzykrotnie większe niż kandydatem Platformy Obywatelskiej.

Sprawdziliśmy więc, co Google Trends ma do "powiedzenia" na temat trwających wyborów prezydenckich.

d2oxd7r

10 maja, a więc w dniu I tury zainteresowanie internautów na całym świecie było największe. Andrzej Duda ponad trzykrotnie bardziej interesował Polaków, niż starający się o reelekcję prezydent.

Następnego dnia różnica między kandydatami zmalała, jednak wyraźnie wciąż prowadził kandydat na prezydenta z ramienia PiS.

17 maja to kolejny dzień, kiedy aktywność internautów w związku z wyborami była największa –. w dniu debaty liczba wyszukiwani dotycząca Bronisława Komorowskiego gwałtownie wzrosła.

18 maja ponownie różnica między kandydatami nieco zmalała. W ujęciu ogólnoświatowym internauci jednak są najbardziej zainteresowani sylwetką Andrzeja Dudy, co może wyraźnie sugerować jego zwycięstwo w II turze wyborów.

d2oxd7r

Wykresy kształtują się nieco inaczej, jeśli ograniczymy liczbę wyszukiwani do samej Polski. Między 13 a 16 maja to Bronisław Komorowski prowadził w Google Trends.

Patrząc na zestawienie poszczególnych województw, Andrzej Duda najczęściej figurował w wyszukiwarkach mieszkańców małopolskiego, a najrzadziej –. w Dolnośląskiem i Śląskiem. Obecnym prezydentem najbardziej interesowali się internauci z województwa lubelskiego, zaś na Warmi i Mazurach – najmniej.

Oprócz samych nazwisk kandydatów, najczęściej pojawiające się w wyszukiwarce Google frazy to odpowiednio:

_ - komorowski duda / duda komorowski - debata - debata duda - debata duda Komorowski / Komorowski duda debata - kinga duda - duda 2015 - duda program _

Wśród najczęstszych wyszukiwani nazwisko Andrzeja Dudy pada pięć razy (sześć, jeśli brać pod uwagę jego córkę, Kingę) a Bronisława Komorowskiego - dwa. Czy te dane wystarczą, aby być pewnym zwycięstwa kandydata Prawa i Sprawiedliwości? W niedzielę, 24 maja, wyborcy ostatecznie zdecydują, kto na przez następnych pięciu lat przeniesie się do Pałacu Prezydenckiego. Lokale wyborcze w całej Polsce otwarte będą od godziny 7:00 do 21:00. Aby oddany głos był ważny, należy postawić znak "X" przy nazwisku jednego kandydata.

d2oxd7r

_ Sebastian Kupski / Wirtualna Polska / Google Trends _

d2oxd7r

Podziel się opinią

Share
d2oxd7r
d2oxd7r
Więcej tematów