Firefox na Czarnym Lądzie

Firefox na Czarnym Lądzie

05.08.2008 18:00, aktual.: 06.08.2008 09:39

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Dwie afrykańskie uczelnie wyższe - ugandyjski Uniwersytet Makerere oraz Rhodes University z RPA poinformowały właśnie o nawiązaniu współpracy, której celem jest przetłumaczenie interfejsu przeglądarki Firefox na język Luganda ( którym mówi ponad 3 mln mieszkańców Centralnej Afryki - głównie w Ugandzie ).

Większość niezbędnych tłumaczeń przygotowana zostanie podczas dwudniowego "maratonu translatorskiego", który odbędzie się w najbliższy czwartek i piątek w siedzibie Uniwersytetu Makerere. W skład zespołu tłumaczy wejdą specjaliści od oprogramowania z obu uczelni, a także znawcy języka Luganda.

_ "Chcemy przede wszystkim sprawić, by Firefox był bardziej przyjazny i dostępny dla tych Ugandyjczyków, którzy nie znają języka angielskiego. Sądzimy, że lokalizowanie popularnych aplikacji jest doskonałym sposobem na promowanie komputerów i szeroko rozumianych nowych technologii wśród mieszkańców naszego kraju" _ - mówi Deborah Namirembe, rzeczniczka prasowa Wydziału Informatyki Uniwersytetu Makerere.

Jeśli przedsięwzięcie to zakończy się sukcesem, Firefox stanie się pierwszym programem komputerowym dostępnym w języku Luganda. Warto odnotować, że program spod znaku pandy rudej został już wcześniej przetłumaczony na sześć spośród jedenastu najpopularniejszych afrykańskich języków - ( m.in. Xhosa, Zulu czy Siswati ).

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)