Femtokomórki zwiększą pojemność sieci nawet 10-krotnie

Femtokomórki zwiększą pojemność sieci nawet 10‑krotnie

Femtokomórki zwiększą pojemność sieci nawet 10-krotnie
Źródło zdjęć: © Jupiterimages
04.12.2008 18:33, aktualizacja: 04.12.2008 23:56

Zastosowanie femtokomórek, czyli domowych stacji bazowych zwiększających zasięg wewnątrz budynków, pozwoli na wzrost pojemności sieci nawet 10-krotnie i więcej. Tak przynajmniej twierdzi Femto Forum, organizacja non-profit zajmująca się promocją tej technologii.

Tak duże zwiększenie pojemności miałoby nie powodować żadnych zakłóceń w pracy dotychczasowych sieci. Intereferencje miałyby być niwelowane przez zaimplementowane w tym celu technologie. Jednak operatorzy są innego zdania i boją się, że pracujące na tej samej częstotliwości femtokomórki będą zakłócać ich sygnał.

Według przewodniczącego Forum, profesora Simona Saundersa, przeskok technologiczny z obecnych sieci na femtokomórki będzie można porównać z rewolucją, jaka towarzyszyła przejściu z sieci analogowych do cyfrowych. Pojemność femtokomórek ma być tak duża, że będą one w stanie obsłużyć ruch nawet 100 razy większy od tego występującego w sieciach tradycyjnych.

Na chwilę obecną na świecie działają jedynie dwa rozwiązania tego typu: w japońskiej sieci Softbank oraz Starhub w Singapurze. Są to rozwiązania eksperymentalne, których głównym zadaniem jest końcowe dopracowywanie całego standardu i implementacja rozwiązań, które pomogłyby rozwiązać zauważone w czasie eksploatacji problemy.

Zanim femtokomórki trafią na rynek, potrzebne będzie rozwiązanie nie tylko problemu interferencji fal. Według analityka z firmy Infonetics Research, Richarda Webba, dużo poważniejszym problemem będzie opracowanie modelu biznesowego dla tej technologii. Jednym z głównych pytań jest to, kto będzie sprzedawać takie rozwiązania oraz do kogo będą one adresowane.

Według raportu Informa Telecom & Media, w 2013 roku na całym świecie będzie działało 40 mln femtokomórek. Operatorzy potencjalnie mogą na tym oszczędzić do 5,3 mld dolarów rocznie, jeżeli dzięki domowym urządzeniom uda się ograniczyć tempo rozbudowy własnych sieci komórkowych. Ekwiwalentna rozbudowa sieci komórkowych kosztowałaby 9 mld dolarów.

Według badań ABI Research, Polacy są najbardziej otwarci na technologię femtokomórek - 67% respondentów zadeklarowało zakup tego urządzenia w Polsce, w Hiszpanii 62%, we Włoszech 61%, we Francji 34%, w Wielkiej Brytanii 34%, a w Niemczech 33%. Ankieta przeprowadzona została na 1800 użytkownikach telefonów komórkowych na zlecenie Motoroli.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)