Farba, która pozwoli przetrwać wybuch

Farba, która pozwoli przetrwać wybuch
Źródło zdjęć: © Gizmodo.pl

24.08.2012 10:30, aktual.: 24.08.2012 11:22

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zapomnij o kremie z filtrem UV, niezastąpiony Departament Obrony USA szykuje farbę do kamuflażu, która ma wytrzymać temperaturę wybuchu bomby.

W tym celu opłaceni przez niego naukowcy z University of Southern Mississippi zamierzają zmodyfikować farbę używaną przez żołnierzy do kamuflażu, zastępując jej główny składnik oparty na węglu, składnikami opartymi na krzemie. W przypadku wybuchu aktualnie używana przez żołnierzy farba do ciała tylko pogarsza sprawę, ponieważ zawiera oleje i wosk.

W odróżnieniu od nich krzem nie jest łatwopalny, a farba oparta na jego związkach powinna wytrzymać temperaturę nawet do 60. stopni Celsjusza. Oczywiście nadal jest to tylko farba, więc będzie ona chronić twarz żołnierza przez maksymalnie dwie sekundy, a jego ręce przez sekund piętnaście. Ale to powinno wystarczyć by ukryć się przed bezpośrednimi płomieniami.

Oczywiście potencjalne zastosowania nie kończą się na celach militarnych. Naukowcy pracują także nad bezbarwną farbą dla strażaków i mają nadzieję, że pomysł będzie można wykorzystać do produkcji nowych, odpornych na ogień materiałów i namiotów.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (12)
Zobacz także