Elon Musk ogłasza sukces. Pacjent z chipem Neuralink sterował myszką za pomocą myśli
Elon Musk pochwalił się kolejnym sukcesem interfejsu mózg-komputer, który opracowała jedna z należących do niego firm - Neuralink. Jak donosi IFL Science, miliarder podczas wirtualnego wydarzenia transmitowanego na platformie społecznościowej X przekazał, że pierwszy człowiek z wszczepionym do mózgu chipem był w stanie sterować myszką komputerową wyłącznie za pomocą swoich myśli.
20.02.2024 | aktual.: 20.02.2024 18:23
"Postęp jest dobry i wygląda na to, że pacjent w pełni wyzdrowiał, bez żadnych znanych nam skutków ubocznych. Pacjent może poruszać myszą po ekranie, po prostu myśląc" - powiedział Elon Musk podczas wspomnianego wydarzenia online. Warto przypomnieć, że pierwszy interfejs mózg-komputer od Neuralink został wszczepiony człowiekowi pod koniec stycznia br., w czym pomógł specjalny robot. Wówczas założyciel Tesli i SpaceX podkreślał, że "wstępne wyniki wskazują na obiecujące wykrywanie impulsów neuronowych".
Neuralink ogłasza kolejny sukces
Do tej pory chipy były testowane na zwierzętach - szczurach, świniach oraz małpach. Jak już informowaliśmy, na początku 2021 r. Neuralink pokazał nagranie, na którym widać małpę grającą w prostą grę wideo - Ponga, wykorzystując w tym celu swoje myśli oraz wszczepiony jej implant. Z kolei pod koniec 2022 r. Elon Musk zaprezentował światu materiał z małpą używającą implantu mózgowego do kontrolowania kursora i pisania na komputerze.
Dopiero w maju 2023 r. amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków wydała Neuralink zgodę na przeprowadzenie testów chipa na ludziach w ramach badania Precise Robotically Implanted Brain-Computer InterfacE (PRIME). We wrześniu 2023 r. Elon Musk informował natomiast, że Neuralink dostał oficjalne pozwolenie na przyjmowanie zgłoszeń pacjentów, którzy chcieliby się zdecydować na wszczepienie chipu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ta decyzja stanowiła istotny krok w rozwoju projektu miliardera. Elon Musk zaznacza, że jego celem jest pomoc pacjentom z paraliżem i innymi schorzeniami neurologicznymi, które wpływają na ich zdolność do poruszania się i komunikacji. Według miliardera w przyszłości implanty pomogą w leczeniu licznych schorzeń i przyczynią się do rozwoju naszej inteligencji, zwłaszcza gdy sztuczna inteligencja zacznie przewyższać nasze możliwości.
Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski