Eksplozja statku kosmicznego. NASA się cieszy

Eksplozja statku kosmicznego. NASA się cieszy
Źródło zdjęć: © YouTube
Adam Bednarek

31.05.2019 14:33, aktual.: 02.06.2019 14:45

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

"Zawsze patrz na jasną stronę życia". W NASA muszą często nucić piosenkę z filmu Monty Pythona. Na eksplozję w trakcie kwietniowych testów załogowego statku Dragon firmy SpaceX agencja zareagowała zaskakująco optymistycznie.

20 kwietnia przeprowadzano serię testów statku kosmicznego Dragon. Niestety podczas sprawdzania silników doszło do awarii, którą NASA określiła jako "anomalię". Silnik eksplodował, co udało się uwiecznić na nagraniu:

Eksplozja była tak silna, że całkowicie zniszczyła kapsułę Dragon. Najwidoczniej dla NASA szklanka jest zawsze do połowy pełna. Jak stwierdziła Kathy Lueders z NASA całe wydarzenie to dla agencji swego rodzaju "prezent". Zapewne nie zareagowano na "prezent" tak:

Ale wygląda na to, że wielkiej smuty nie było.

- Dużo się uczymy - przedstawiciel NASA powiedział w rozmowie z serwisem Space News. - Czasami z takich porażek można wyciągać cenne wnioski.

Coś w tym jest. W NASA muszą znać powiedzenie, że jeśli się nie przewrócisz, to się nie nauczysz. Trudno też wpadać w grobowy nastrój. Do zdarzenia doszło w końcu podczas testów, a do tego próby są, by zobaczyć, gdzie popełniono błąd.

Śledztwo w sprawie eksplozji wciąż trwa. Jednak zaraz po wydarzeniu NASA wiedziała, że wypadek nie pokrzyżuje planów związanych z wykorzystaniem technologii opracowanej przez SpaceX. Na całe zdarzenie zareagowano spokojnie.

"NASA została poinformowana o wynikach testu statku SpaceX i o anomalii, do której doszło podczas finalnego testu. Będziemy pracować nad tym, aby zwiększyć bezpieczeństwo naszego programu komercyjnych lotów kosmicznych" - napisał na Twitterze Jim Bridenstine z NASA.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)