E‑meldunek - jak to działa? Zamelduj się online i otrzymaj potwierdzenie elektroniczne
Meldunek online to usługa, która została udostępniona już dawno, ale Ministerstwo Cyfryzacji udostępniło dodatkową usługę, która może być przydatna m.in. przed wyborami 2020. Jak otrzymać potwierdzenie zameldowania online?
06.05.2020 16:02
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Poza wypełnieniem wniosku meldunkowego online Ministerstwo Cyfryzacji udostępniło również możliwość uzyskania elektronicznego potwierdzenia adresu zameldowania. Usługa jest o tyle przydatna, że adresu zameldowania nie znajdziemy już w nowych dowodach osobistych a nierzadko różne instytucje będą prosiły nas o te dane.
Wcześniej, by otrzymać potwierdzenie meldunku należało udać się do urzędu - teraz jednak wszystko można załatwić online. Jak to zrobić poprawnie? Wyjaśniamy
Pobierz i nie drukuj
"Pobierz dokument o zameldowaniu" – tak nazywa się e-usługa, która została uruchomiona i udostępniona na stronie GOV.pl. Jest całkowicie bezpłatna, a aby z niej skorzystać potrzebujemy profilu zaufanego (PZ) i oczywiście komputera lub telefonu z dostępem do internetu.
- Wejdź na stronę www.GOV.pl i wybierz "Pobierz dokument o zameldowaniu". Kliknij przycisk "Pobierz informację o zameldowaniu" i zaloguj się profilem zaufanym.
- Sprawdź swoje dane, w tym aktualny adres lub adresy zameldowania (równocześnie możemy mieć jedno miejsce pobytu stałego i jedno miejsce pobytu czasowego).
- Wskaż rodzaj adresu (stały, czasowy lub ich brak), dla którego ma zostać wydany dokument. Kliknij "Dalej".
- Sprawdź swoją skrzynkę odbiorczą na koncie Mój GOV (znajdziesz ją na stronie www.GOV.pl, w jej prawym górnym rogu). W skrzynce znajdziesz dokument z informacją o zameldowaniu. Będzie w formacie PDF, opatrzona elektroniczną pieczęcią Ministra Cyfryzacji.
Nie drukuj jej! Wydrukowana informacja nie będzie już dokumentem. Dokumentem jest tylko w pobranej wersji elektronicznej.
- Dokument otrzymamy na swoją skrzynkę niezwłocznie. W wyjątkowych sytuacjach może to zająć do 10 minut – wyjaśnił minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Przed pobraniem informacji warto się upewnić, czy urząd lub instytucja, które jej od nas wymagają - przyjmują dokumenty elektroniczne. Jeśli tak - dokument o zameldowaniu możemy wysłać im np. mailem - dodaje.
Jeśli nie masz profilu zaufanego – sprawdź, jak możesz go założyć.
E-meldunek - jak szybko złożyć wniosek?
Dokument może potwierdzać adres zameldowania lub jego brak. W drugim przypadku możemy to zmienić i wypełnić elektronicznie wniosek meldunkowy. E-meldunek pozwala na szybkie złożenie odpowiednich dokumentów, ale w tym celu również będziemy potrzebować Profilu Zaufanego. A jeśli jesteś właścicielem nieruchomości, w której chcesz się zameldować (lub masz do niej inny tytuł prawny) - elektronicznej wersji jednego z tych dokumentów:
- umowy cywilnoprawnej (np. umowy najmu),
- odpisu z księgi wieczystej albo wyciąg z działów I i II księgi wieczystej,
- decyzji administracyjną,
- orzeczenia sądu. Jeśli NIE jesteś właścicielem i nie masz też innego tytułu prawnego do np. mieszkania, potrzebujesz skany:
- oświadczenia właściciela lub innego podmiotu, który ma tytuł prawny do mieszkania, potwierdzającego Twój pobyt w lokalu,
- dokumentu, który potwierdza tytuł prawny do mieszkania właściciela lub innego podmiotu.
W celu złożenia wniosku meldunkowego online:
- Wejdź na stronę www.GOV.pl i wybierz tam e-usługę Zamelduj się na pobyt stały lub czasowy dłuższy niż 3 miesiące. Kliknij przycisk "Zamelduj się" i zaloguj się profilem zaufanym.
- Wybierz rodzaj pobytu, na jaki chcesz się zameldować.
- Zaznacz, kogo chcesz zameldować.
- Dołącz odpowiednie dokumenty.
- Wypełnij pozostałe pola z danymi osobowymi i adresem zameldowania.
- Sprawdź i podpisz wniosek profilem zaufanym. Potwierdzenie złożenia wniosku dostaniesz na swoją skrzynkę na koncie Mój GOV.
WAŻNE! Jeśli będziesz się meldować na pobyt stały, możesz jednocześnie wymeldować się z pobytu czasowego. Gdy będziesz meldować się na pobyt czasowy, możesz wymeldować się z pobytu stałego.
- Jeśli poprawnie dołączyliśmy wszystkie potrzebne dokumenty - urzędnik zamelduje nas od razu po otrzymaniu naszego zgłoszenia - tłumaczy Marek Zagórski. - Przez internet możemy także dowiedzieć się, czy już jesteśmy zameldowani. Wystarczy sprawdzić swoje dane w rejestrze PESEL. Aby to zrobić również potrzebujemy profilu zaufanego.