Długie godziny pracy zabijają. Raport WHO nie pozostawia złudzeń
Z raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i Międzynarodowej Organizacji Pracy (ILO) wynika, że spędzanie długich godzin w pracy przyczynia się do około 745 tys. zgonów każdego roku. Badanie jest pierwszą, globalną analizą śmierci związanych z długimi godzinami pracy.
18.05.2021 16:55
Badanie, które ukazało się na łamach czasopisma "Environment International" dowodzi, że spędzanie zbyt wielu godzin w pracy ma negatywny wpływ na nasze zdrowie, a w skrajnych przypadkach może doprowadzić do śmierci. W raporcie zaprezentowano statystyki z 2016 roku, z których wynika, że "398 000 osób zmarło z powodu udaru, a 347 000 z powodu chorób serca w bezpośrednim wyniku pracy co najmniej 55 godzin tygodniowo".
Nadgodziny nie są dobre dla zdrowia
Niepokojące, że z roku na rok sytuacja się pogarsza. Według WHO i ILO, pomiędzy 2000 a 2016 rokiem liczba zgonów z powodu chorób serca związanych ze zbyt długim przesiadywaniem w pracy wzrosła o 41,5 proc., a z powodu udaru o 19 proc. Ten odsetek jest wyższy u mężczyzn. Stanowili oni 72 proc. wszystkich zmarłych. Z badania wynika również, że ryzyko zgonu wzrasta u osób w wieku od 45 do 74 lat.
Eksperci ustalili, że obecnie 8,9 proc. światowej populacji pracuje przez "długie godziny", co WHO i ILO rozumie jako 55 godzin tygodniowo lub więcej. Takich osób najwięcej jest w Azji Południowo-Wschodniej, a najmniej w Europie. Dłuższej pracy sprzyja niepewność gospodarcza, nastawienie przedsiębiorstw na zysk i coś, co badacze określają jako "nowa kultura pracy". Za sprawą laptopów, tabletów i smartfonów pracujemy więcej i nie jesteśmy w stanie oderwać się od swoich obowiązków.
- Praca zdalna stała się normą w wielu branżach, często zacierając granice między domem a pracą. Ponadto wiele firm zostało zmuszonych do ograniczenia lub zaprzestania działalności w celu zaoszczędzenia pieniędzy, a osoby, które nadal są na liście płac, w końcu pracują dłużej. Żadna praca nie jest warta ryzyka udaru lub choroby serca. Rządy, pracodawcy i pracownicy muszą współpracować, aby uzgodnić granice ochrony zdrowia pracowników – przekazał dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny WHO.
Naukowcy alarmują, że problem może się nasilać, co będzie miało negatywne skutki dla zdrowia ludzi na całym świecie. Dlatego konieczne jest rozwinięcie nowych form współpracy i porozumień pomiędzy rządami, pracodawcami i pracownikami, w celu wdrożenia i egzekwowania polityki zakazującej obowiązkowych nadgodzin oraz precyzyjnie określającej dozwolony czas pracy.