Czy jesteś mądrzejszy od nastolatków w Singapurze? Zadanie matematyczne, które obiegło świat

Internet obiegło zadanie matematyczne, jakie pojawiło się w jednej z singapurskich podstawówek. Problem, z którym uporać się miały tamtejsze 14- i 15-latki sprawi trudność niejednemu dorosłemu. Czy poradzisz z nim sobie ty?

Czy jesteś mądrzejszy od nastolatków w Singapurze? Zadanie matematyczne, które obiegło świat
Źródło zdjęć: © Production Perig - Fotolia.com

Zadanie wywołało szum w serwisach społecznościowych po tym, jak Kenneth Kong – prezenter jednej z singapurskich stacji telewizyjnych – umieści je na swoim facebookowym profilu. Jak sam zaznaczył, stało się ono źródłem burzliwej dyskusji z jego żoną – a tak naprawdę przeznaczone było dla ich dziecka.

Poniżej przedstawiamy treść zadania, a na dole strony ukryliśmy odpowiedź. Spróbujcie swoich sił!

_ Albert i Bernard zaprzyjaźnili się z Cheryl i chcieliby wiedzieć, kiedy wypadają jej urodziny. Dziewczynka dała im listę 10 możliwych dat: • 15 maja • 16 maja • 19 maja • 17 czerwca • 18 czerwca • 14 lipca • 16 lipca • 14 sierpnia • 15 sierpnia • 17 sierpnia. Później Cheryl podała Albertowi miesiąc swoich urodzin, a Bernardowi – dzień. Albert: Nie wiem, kiedy wypadają urodziny Cheryl, ale wiem, że Bernard też nie ma tej wiedzy. Bernard: Początkowo nie wiedziałem, kiedy wypadają urodziny Cheryl, ale teraz już wiem. Albert: Więc ja też już wiem, kiedy wypadają urodziny Cheryl Więc kiedy wypadają urodziny Cheryl? _

Jeżeli drapiecie się teraz w głowę, próbując znaleźć rozwiązanie zagadki, to pragniemy was uspokoić. Chociaż rzeczywiście była ona przeznaczona dla 14- i 15-latków, to nie jest to normalne szkolne zadanie. Pojawiło się ono na olimpiadzie matematycznej. Zaznaczyć tu jednak należy, że bierze w niej udział aż 40 procent uczniów – tak dobre wyniki osiągają w matematyce nastolatki z Singapuru.

Poniżej znajdziecie rozwiązanie z wyjaśnieniem.

Kliknij, żeby zobaczyć odpowiedź- Aby Bernard mógł od razu wiedzieć, kiedy Cheryl ma urodziny, musiałaby mu powiedzieć 18 lub 19 (bo to jedyne dni, które nie powtarzają się na liście miesięcy). Oznaczałoby to, że dziewczynka ma urodziny 18 czerwca lub 19 maja.
- Skoro Albert jest pewien, że Bernard nie zna pełnej daty, to wiadomo, że dziewczynka na pewno nie podała mu jednego z tych dwóch miesięcy – czerwca i maja. Ma więc urodziny w lipcu lub sierpniu.
- Skoro Bernard po usłyszeniu wypowiedzi Alberta zyskał pewność co do pełnej daty, dziewczynka musiała mu podać jeden z tych dni: 15, 16 lub 17. Nie mogła powiedzieć "14", bo ten dzień powtarza się i w lipcu i w sierpniu. Pozostałe występują po razie w każdym miesiącu.
- Albertowi po usłyszeniu wypowiedzi Bernarda pozostały do wyboru trzy daty: 15 sierpnia, 16 lipca lub 17 sierpnia (bo tylko te dni były jeszcze możliwe). Skoro był od razu pewien, że wie, musiał na początku usłyszeć "lipiec".
Dziewczynka ma więc urodziny 16 lipca.

Źródło artykułu:WP Tech
internetmatematykasingapur
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (162)