Czołgi i inny sprzęt wojskowy na 10 listopada. Pikniki wojskowe w całej Polsce

Czołgi i inny sprzęt wojskowy na 10 listopada. Pikniki wojskowe w całej Polsce
Źródło zdjęć: © Facebook/ 18 Dywizja Zmechanizowana
Bolesław Breczko

09.11.2019 | aktual.: 09.11.2019 17:39

Z okazji Święta Niepodległości w 34 miastach Polski zostaną zorganizowane pikniki wojskowe "Służymy Niepodległej". Lokalne jednostki wojskowe będą prezentować swoje uzbrojenie i wyposażenie. To świetna okazja do obejrzenia z bliska sprzętu, na którym pracują polscy żołnierze.

Jednostki będą prezentować różny sprzęt w zależności od tego, czym dysponują na co dzień. Nie w każdym mieście będzie można więc zobaczyć np. najnowsze ciężkie pojazdy Wojska Polskiego, takie jak moździerze samobieżne Rak czy armatohaubice Krab.

Miłośnicy ciężkiego sprzętu wojskowego z Siedlec i okolic nie będą jednak mieli problemu z zobaczeniem, co polska armia ma najlepszego do zaoferowania. 18 Brygada Zmechanizowana wystawi imponującą listę sprzętu. W Siedlcach przy ulicy Pileckiego 5 będzie można zobaczyć m.in. polskie zestawy przeciwlotnicze Poprad (na zdjęciu pierwszy z prawej).

Poprad to zamontowana na pojeździe terenowym Żubr-P wyrzutnia rakiet Grom o zasięgu do 5500 m. Jest to więc system bardzo krótkiego zasięgu i tzw. ostatnia linia obrony przed statkami powietrznymi nieprzyjaciela. Plusem takiego rozwiązania jest niezwykle wysoka mobilność (system jest gotowy do działania w ciągu kilku minut) oraz możliwość działania w dowolnych warunkach. Poprad może, ale nie musi pracować z zewnętrznymi systemami łączności lub informacyjnymi - jest zupełnie samowystarczalny.

1 / 6

Moździerz samobieżny Rak

Obraz
© Facebook/ 18 Dywizja Zmechanizowana

Także w Siedlcach będzie można zobaczyć z bliska jedną z najnowszych broni w Wojsku Polskim, czyli moździerz samobieżny Rak kalibru 120 mm.

W październiku 2019 Ministerstwo Obrony Narodowej podpisało już drugą umowę z Hutą Stalowa Wola na pojazdy Rak oraz pojazdy wsparcia. Zakłada ona dostarczenie przez HSW osiemnastu moździerzy i ośmiu wozów dowodzenia i opiewa na 275,5 mln złotych brutto.

Moździerz samobieżny Rak zbudowany jest na bazie sprawdzonego transportera opancerzonego Rosomak, który produkowany jest w Polsce na licencji fińskiej spółki Patria. Polskie Rosomaki sprawdziły się nie tylko na poligonach w kraju, ale także na misji w Afganistanie. Niebawem pomalowane na biało Rosomaki z charakterystycznym, czarnym UN będą służyć w Libanie w ramach misji UNIFIL pod egidą Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Rak wyposażony jest w działo kalibru 120 mm, dzięki któremu może atakować cele oddalone o maksymalnie 10 km. Wieża Raka może być też wyposażona w najnowsze systemy łączności, obserwacji i informacyjne.

2 / 6

Leopardy 2A4 i 2A5

Obraz
© Facebook/ 18 Dywizja Zmechanizowana

18 Dywizja Zmechanizowana wystawi w Siedlcach dwie wersje czołgów Leopard: 2A4 i nowszą 2A5. Najłatwiejszym sposobem na odróżnienie wersji od siebie jest front wieży czołgu. W wersji 2A4 jest on płaski, prostopadły do podłoża. W wersji 2A5 jest on "wyciągnięty" w stożek. Ma to na celu utrudnienie uszkodzenia czołgu poprzez trafienie go bezpośrednio od przodu. Wystrzelony pocisk ma szanse odbić się rykoszetem od stożkowatej części.

Czołgi Leopard w Wojsku Polskim czeka modernizacja. Za kwotę 3,1 mld złotych pojazdy mają być zmodernizowane do wersji 2PL. W ramach modernizacji polskie Leopardy otrzymają dodatkowe opancerzenie wokół wieży, hydrauliczne systemy stabilizacji i napędu wieży zostaną wymienione na elektryczne, a armata zostanie dostosowana do nowoczesnych rodzajów amunicji, w tym pocisków programowalnych. Czołgi otrzymają też nowe systemy m.in. sterowania, obserwacji, przeciwpożarowy i przeciwwybuchowy. Docelowo modernizacji mają być poddane 142 czołgi Leopard 2A4 i 2A5.

W Siedlcach będą pokazane też:

  • Specjalny pojazd saperski Topola-S
  • Rozkładany most samobieżny MS-20 Daglezja
  • Różne wersje transporterów opancerzonych Rosomak (w tym ewakuacji medycznej i dowodzenia)
  • Sprzęt i uzbrojenie osobiste
3 / 6

Piknik "Służymy Niepodległej" w Toruniu

Obraz
© wikimedia | Pibwl

Dużo "ciężkiego" sprzętu będzie można zobaczyć także w Toruniu. Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia pokaże m.in. wyrzutnię pocisków rakietowych WR-40 Langusta.

WR-40 Langusta to głęboka modernizacja rosyjskiego systemu artyleryjskiego BM-21 Grad. Wyrzutnia posiada 40 luf, z których można oddać salwę w ciągu 20 sekund, co oznacza, że pocisk odpalany jest co pół sekundy.

Chociaż Langusty zostały zmodernizowane, to nie dysponują nowoczesnymi systemami. Sama wyrzutnia jest nadal sterowana analogowo. Ma to zmienić wprowadzenie zunifikowanego systemu kierowania ogniem dla Wojsk Rakietowych i Artylerii. W ramach modernizacji Langust mają one dostać też ulepszoną amunicję Feniks o zasięgu od 40 km do 70 km.

4 / 6

Armatohaubica samobieżna Dana

Obraz
© MON

Także w toruńskim Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia będzie można zobaczyć armatohaubicę Dana. Jest to konstrukcja czechosłowacka. W momencie wprowadzenia w latach 50. była pierwszą armatohaubicą na podwoziu kołowym, standardem jest podwozie gąsienicowe, jak np. w polskich armatohaubicach Krab.

Dana uzbrojona jest w działo o kalibrze 152 mm i w obrotowej wieży przenosi 36 pocisków. Kolejne 24 pociski rozmieszczone są w innych elementach pojazdu. Armatohaubica łącznie ma 60 pocisków o zasięgu od 20 do 40 km.

Polska posiada 111 pojazdów typu Dana. Obecnie trwają prace nad modernizacją amunicji do nich.

Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia zaprezentuje też:

  • Pojazdy HMMWV (hammery)
  • Artyleryjskie wozy dowodzenia AWD
  • Radary Liwiec dla Wojsk Rakietowych i Artylerii
  • Pojazdy Rosomak
5 / 6

Święto na wodzie z 3. Flotyllą Okrętów w Porcie Wojennym w Gdyni

Obraz
© PAP | Adam Warżawa

Z okazji Święta Niepodległości 3. Flotylla Okrętów z Gdyni umożliwi wejście na pokłady trzech jednostek: fregaty rakietowej ORP Gen. K. Pułaski, korwety zwalczania okrętów podwodnych ORP Kaszub oraz okrętu transportowo minowego ORP Gniezno z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu.

Oprócz jednostek pływających będzie można zobaczyć sprzęt wojskowy będący na wyposażeniu jednostek Marynarki Wojennej m.in.: Morskiej Jednostki Rakietowej, 43 Batalionu Saperów, 9 Dywizjonu Przeciwlotniczego, Dywizjonu Zabezpieczenia Hydrograficznego, Komendy Portu Wojennego Gdynia, Ośrodka Szkolenia Żeglarskiego MW, Ośrodka Szkolenia Nurków i Płetwonurków WP.

Okręt ORP Generał Kazimierz Pułaski to była amerykańska fregata klasy Oliver Hazard Perry, zbudowana w latach 1978-1980. Do Polski trafił w roku 2000 razem z siostrzanym okrętem ORP "Generał Tadeusz Kościuszko".

Od stycznia do czerwca 2019 ORP "Generał Kazimierz Pułaski" pełnił służbę w ramach Stałego Zespołu Okrętów NATO Grupa 1. Natowski zespół okrętów w ramach Standing NATO Maritime Group 1 pozostaje najwyższym stopniu gotowości bojowej. Jest przeznaczony do natychmiastowego reagowania w sytuacjach kryzysowych.

6 / 6

Pikniki wojskowe "Służymy Niepodległej" w 34 miastach Polski

Obraz
© MON

10 listopada, w ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości, w 34 miastach Polski odbędą się pikniki "Służymy Niepodległej". Oprócz wymienionego sprzętu będzie można zobaczyć też uzbrojenie osobiste (karabiny, pistolety, granatniki), uzbrojenie drużynowe (karabiny maszynowe, moździerze), sprzęt logistyczny (ciężarówki, koparki, sprzęt transportowy) i wiele więcej.

Pikniki "Służmy Niepodległej"- wykaz lokalizacji:
województwo dolnośląskie
- Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych, ul. Obornicka 108, Wrocław
- Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego, Bolesławiec
- 22. Batalion Piechoty Górskiej, ul. Walecznych 59, Kłodzko
województwo kujawsko-pomorskie
- Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia, ul. Sobieskiego 36, Toruń
- 1 Brygada Logistyczna, Bydgoszcz
województwo lubelskie
- 2. Pułk Rozpoznawczy, Pl. Staszica, Hrubieszów
- ul. Żwirki i Wigury, Lublin
województwo lubuskie
- 5. Lubuski Pułk Artylerii, ul. Wojska Polskiego 1, Sulechów
- ul. Rynek 1, Międzyrzecz
województwo łódzkie
- Plac Kościuszki, Tomaszów Mazowiecki
- 15 Brygada Wsparcia Dowodzenia, Sieradz
województwo małopolskie
- 6. Batalion Logistyczny, ul. Głowackiego 11, Kraków
województwo mazowieckie
- 18. Dywizja Zmechanizowana, ul. Witolda Pileckiego 5, Siedlce
- 42. Baza Lotnictwa Szkolnego, ul. Sadków 9, Radom
- Muzeum Wojska Polskiego, Al. Jerozolimskie 3, Warszawa
województwo opolskie
- 1. Pułk Saperów, ul. Piastowska, Brzeg
- 10 Brygada Logistyczna, Opole
województwo podkarpackie
- 5. Batalion Strzelców Podhalańskich, ul. 29 Listopada 1, Przemyśl
- 16. Batalion Saperów, ul. Sandomierska 20, Nisko
- 1, Batalion Strzelców, ul. Lwowska 5, Rzeszów
województwo podlaskie
- 14. Pułk Przeciwpancerny, ul. Wojska Polskiego 21, Suwałki
- Warsztaty Techniczne, ul. Aleja Legionów 133, Łomża
województwo pomorskie
- 3. Flotylla Okrętów, ul. Rondo Bitwy pod Oliwą 1, Gdynia,
- 7. Brygada Obrony Wybrzeża, ul. Bohaterów Westerplatte 44, Słupsk
województwo śląskie
- 18. Batalion Powietrznodesantowy, ul. Bardowskiego 2, Bielsko Biała
- 5. Pułk Chemiczny, ul. Opolska 36, Tarnowskie Góry
województwo świętokrzyskie
- 3. Batalion Radiotechniczny, ul. Mickiewicza 38, Sandomierz
województwo warmińsko-mazurskie
- Plac Wolności, Lidzbark Warmiński
- 15. Brygada Zmechanizowana, Mazurska 4, Giżycko
województwo wielkopolskie
- Rynek, Jarocin
- Rydzyna koło Leszna , pl. Zamkowy 1
- 6. Batalion Chemiczny SP, ul. Sikorskiego 2, Śrem
województwo zachodniopomorskie
- 8. Flotylla Obrony Wybrzeża, ul. Steyera 28, Świnoujście
- 8. Batalion Remontowy, ul. Koszalińska 76, Kołobrzeg

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (77)