ycipk-29vqtl

Co trzecia egzoplaneta jest pełna wody. Niesamowite wyniki badań naukowców z Harvardu

Ostatnie badania wykazały, że woda prawdopodobnie stanowi istotny składnik egzoplanet większych od dwóch do czterech razy większych od Ziemi. To kluczowa informacja dla szukania życia w naszej galaktyce. Wyniki przedstawiono na Konferencji Goldschmidta w Bostonie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ponad 35 proc. egzoplanet większych od Ziemi jest wodnymi gigantami
Ponad 35 proc. egzoplanet większych od Ziemi jest wodnymi gigantami (NASA)
ycipk-29vqtl

Naukowcy przeanalizowali dane zebrane za pomocą Kosmicznego Teleskopu Kepler oraz satelity Gaia. Masa wielu ze znanych egzoplanet może składać się nawet w 50 proc. z wody. To znacznie więcej nawet niż w przypadku Ziemi. "Bardzo zaskoczył nas fakt istnienia tak wielu wodnych światów" - mówi dr Li Zeng z Uniwersytetu Harvarda.

Naukowcy pod kierownictwem Li Zenga z Uniwersytetu Harvarda sprawdzili relację między masą a promieniem planety. Wedle ich analizy, wskazano, że wiele spośród 4 tysięcy odkrytych do tej pory egzoplanet dzieli się na dwie kategorie. Mają około 1,5 lub 2,5 promienia Ziemi.

Te mniejsze z nich są prawdopodobnie skalistymi planetami z typową masą około 5 razy większą od ziemskiej. Natomiast egzoplanety o promieniu 2,5 razy większym od ziemskiego są potencjalnie wodnymi światami.

ycipk-29vqtl

Owszem, to woda "ale nie taka jaką powszechnie znajdujemy na Ziemi" mówi Li Zeng. Temperatura na powierzchni tych planet może osiągać nawet 200-500 stopni Celsjusza. Prawdopodobnie prawdziwa powierzchnia planet jest ukryta głęboko pod gęstą od gorącej pary wodnej atmosferą.

Według danych, około 35 proc. egzoplanet większych od Ziemi wydaje się być bogatymi w wodę. Wkrótce pewnie odkryjemy ich znacznie więcej, dzięki wykorzystaniu najnowszego teleskopu TESS. Jego głównym celem jest poszukiwanie egzoplanet.

Zobacz też: NASA ma nowy plan na powstrzymanie asteroidy Bennu. Wykorzystają specjalną farbę

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

ycipk-29vqtl

Źródło: Goldschmidt Conference / PAP

Myślisz, żeby stary telefon lub laptop wymienić na nowy? Skorzystaj z okazji na stronie RTVEUROAGD wyprzedaże.

Polub WP Tech
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-29vqtl

ycipk-29vqtl
ycipk-29vqtl