Chiny udostępnią cudzoziemcom gigantyczny, 500‑metrowy teleskop do poszukiwania obcych cywilizacji

FAST - chiński teleskop o średnicy 500 metrów będzie udostępniony zagranicznym naukowcom.

Radioteleskop FAST
Radioteleskop FAST
Bolesław Breczko

05.01.2021 | aktual.: 03.03.2022 02:58

FAST (ang. Five hundred meter Aperture Spherical Telescope) to gigantyczny, 500-metrowy radioteleskop zbudowany w chińskiej prowincji Guizhou. Jego celem jest wykrywanie wodoru w galaktyce Droga Mleczna, poszukiwanie pulsarów i gwiazd zmiennych oraz życia pozaziemskiego. Od 1 kwietnia 2021 10 procent czasu obserwacyjnego będzie przeznaczone dla naukowców spoza Chin.

Radioteleskop FAST zaczął działać krótko przed tym, jak podobny teleskop Arecibo w Portoryko uległ zniszczeniu. FAST został oficjalnie oddany do użytku w 2016 roku. Od początku wykrył już 240 pulsarów w tym jeden, który wykonuje 316 obrotów na sekundę.

FAST jest największym na świecie radioteleskopem o pełnym talerzu (antenie). Większy od niego jest rosyjski RATAN-600, który składa się z umieszczonej na ziemi obręczy o średnicy 576 metrów.

Naukowcy dokonują odkryć kosmicznych przy wykorzystaniu radioteleskopów "nasłuchując" fal radiowych, które wysyłają obiekty w kosmosie.

Ogromne średnicy anten radioteleskopów są niezbędne do zbierania sygnałów z najdalszych zakątków przestrzeni kosmicznej, ponieważ fale radiowe, które są wysyłane przez galaktyki, gwiazdy i planety, z racji odległości, docierają do Ziemi bardzo osłabione.

Chociaż antena FAST ma 500 metrów średnicy to efektywna powierzchnia w danym momencie ma średnicę jedynie 300 metrów. Ma to związek z faktem, że lustra teleskopu, podobnie jak ważący 30 ton odbiornik, są ruchome. Dzięki temu FAST może być skierowany na dowolny fragment nieba w granicy 40 stopni od zenitu.

Oddaj głos w plebiscycie Imperatory WP i wygraj 5 000 zł

Imperatory 2020
Imperatory 2020© WP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (60)