Chiny chcą stworzyć konkurencję dla Elona Muska. Budują sieci satelitów telekomunikacyjnych

Chiny chcą stworzyć konkurencję dla Elona Muska. Budują sieci satelitów telekomunikacyjnych

SpaceX Starlink
SpaceX Starlink
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
Karolina Modzelewska
12.10.2020 13:01, aktualizacja: 01.03.2022 14:08

Chiny pracują nad rozwiązaniem, które będzie konkurencją dla Starlink. Planują dostarczyć na rynek kilka dużych sieci satelitów telekomunikacyjnych. Większość z nich ma działać na rynku lokalnym, chociaż firma GW wspomina o globalnych aspiracjach

Chińska firma GW pracuje nad siecią satelitów telekomunikacyjnych, która ostatecznie wyśle na niską orbitę okołoziemską 12 992 satelitów. Jej władze złożyły wniosek do Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego, w którym ubiegają się o alokację pasm. Dotyczą one dwóch budowanych sieci satelitarnych GW-A59 oraz GW-2.

Chińska konkurencja dla Starlink

Starlink jest jedną z kilku firm, które umieszcza satelity telekomunikacyjne na niskiej orbicie okołoziemskiej. Elon Musk chce, aby jego urządzenia dostarczały internet do najdalszych zakątków świata. Docelowo konstelacja od SpaceX ma składać się z 12 tys. satelitów. Pierwsze jej testy już trwają.

Oprócz SpaceX zezwolenie od FCC na wysyłanie satelitów na niską orbitę okołoziemską otrzymały firmy OneWeb oraz Amazon. Z kolei w Chinach trwają prace nad trzema megakonstelacjami. Chińczycy rozbudowują sieć "Hongyun" i planują budowę sieci "Hongyan". Pierwszą z nich będzie tworzyć 864 satelitów, a drugą 320. Oprócz nich działa również firma Galaxy Space.

Elon Musk może czuć się zagrożony

Żadne z przedsiębiorstw nie stanowi jednak bezpośredniego zagrożenia dla SpaceX. Może się to zmienić za sprawą GW. Firma aspiruje do stworzenia globalnej sieci. Jak informuje portal Urania "część GW-A59 konstelacji ma składać się z 6080 satelitów na wysokościach 508-600 km. Niewielka część z tych satelitów (480) zajmie pozycję polarną (inklinacja orbity 85 stopni). Pozostałe zostaną rozłożone na orbitach o inklinacjach 50 i 55 stopni. Druga część sieci, czyli 6912 satelitów GW-2 ma być umieszczonych na wyższych orbitach o wysokości 1145 km i inklinacjach 30, 40, 50 i 60 stopni".

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)