Chiński rząd płaci za niszczenie sprzętu AGD

Chiński rząd płaci za niszczenie sprzętu AGD
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

01.06.2012 10:16

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Chińskie Ministerstwo Finansów ogłosiło decyzję Rady Państwa o utworzeniu funduszu na rzecz utylizacji zużytej elektroniki i sprzętu AGD. Od 1 lipca w funduszu gromadzone będą opłaty od producentów i importerów na koszty recyklingu tych wyrobów.

Do realizacji programu utylizacji starych wyrobów elektronicznych i elektrycznych włączone zostały cztery główne urzędy państwowe - Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Ochrony Środowiska, Ministerstwo Przemysłu i Urząd Celny. Wspólnie opublikowały rozporządzenie w tej sprawie.

W myśl tego dokumentu zarządzono pobieranie opłat od producentów takiego sprzętu. Przykładowo - za każdy telewizor opłata wynosi 1. juanów (około 6 zł), od każdej lodówki - 12 juanów, od pralki i od klimatyzatora - po 7 juanów, a za wyprodukowanie komputera trzeba wpłacić do funduszu 10 juanów.

Dla uproszczenia rachunkowości producenci zobowiązani są wpłacać należne sumy kwartalnie. Obowiązek pobierania opłat powierzono Państwowym Urzędom Skarbowym. W przypadku towarów importowanych należności pobierane są przez Urzędy Celne.

W rozporządzeniu ujęto również opłaty płacone przez fundusz na rzecz firm zajmujących się utylizacją zużytego sprzętu AGD. Za recykling jednego telewizora usługodawca dostaje 8. juanów, za lodówkę - 80 juanów, za pralkę - 35 juanów, za klimatyzator - 35 juanów, a za komputer 85 juanów.

Chiny są głównym producentem i konsumentem sprzętu AGD oraz elektroniki. Na koniec 201. roku Chińczycy posiadali około 520 mln telewizorów, 300 mln lodówek, 320 mln pralek, 330 mln klimatyzatorów i 300 mln komputerów. Liczba wyrzucanych sprzętów wynosi rocznie kilka milionów sztuk w każdej z tych pięciu grup. To samo dotyczy zużytych telefonów komórkowych, kserokopiarek, faksów i innych urządzeń elektronicznych.

-/PS

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)