Trwa ładowanie...
d2m339p

Boeing i General Atomics pracują nad bronią laserową. Będzie miała ogromną moc

General Atomics Electromagnetic Systems i Boeing poinformowały o rozpoczęciu współpracy, której owocem ma być stworzenie wysokoenergetycznej broni laserowej (High Energy Laser). Moc uzbrojenia ma wynosić od 100 do 250 kW, a jej przeznaczeniem będzie obrona przeciwlotnicza oraz przeciwrakietowa.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Amerykanie niedawno pokazywali testy swojej broni laserowej
Amerykanie niedawno pokazywali testy swojej broni laserowej (US Navy)
d2m339p

System broni HEL ma połączyć ze sobą kilka istniejących już technologii, opracowanych przez obie firmy. Wśród nich wymienia się półprzewodnikowy laser światłowodowy od GA-EMS, akumulatory HELLi-ion, zintegrowany system zasilania i chłodzenia oraz specjalne oprogramowanie do śledzenia i kierowania wiązką lasera, które opracował Boeing, a konkretniej zespół Missile and Weapon Systems z Huntsville.

Na stronie General Atomics pojawił się komunikat informujący o podjęciu współpracy. "Firma GA-EMS poczyniła znaczące postępy w opracowywaniu i demonstrowaniu wysoce skalowalnych technologii laserowych, aby zapewnić wysoką moc wyjściową w mniejszych i lżejszych urządzeniach" - powiedział Scott Forney, prezes GA-EMS.

  General Atomics
(General Atomics)

"Z niecierpliwością czekamy na współpracę z Boeingiem w celu dostarczenia systemu broni laserowej z funkcjami zaprojektowanymi tak, aby sprostać aktualnym wymaganiom operacyjnym, a jednocześnie zapewniającym elastyczność i możliwość dostosowania do pojawiających się wymagań platform wspierających misje w wielodomenowym polu bitwy" - dodaje CEO.

d2m339p

Największym wyzwaniem dla spółki będzie osiągnięcie tak dużej mocy wiązki lasera, a także zapanowanie nad jej precyzją. Zasięg działania urządzenia też będzie musiał być spory, ponieważ według ustaleń, ma służyć do atakowania obiektów latających, w tym pocisków rakietowych. Te z kolei osiągają duże prędkości, co będzie utrudniało zadanie.

Zobacz też: USA: Pentagon rozwija futurystyczną broń. Działo laserowe o mocy 300 kW

Jeśli projekt samego urządzenia uda się skutecznie przetestować, pojawi się też kolejna kwestia. Urządzenie będzie musiało zostać dostosowane do systemów platform naziemnych, morskich ale też powietrznych. Z tego względu jego rozmiar i masa nie mogą być zbyt wysokie.

Na początku tego roku Marynarka wojenna Stanów Zjednoczonych (US Navy) z powodzeniem przeprowadziła test broni laserowej zainstalowanej na okręcie wojennym. Nagranie z udanych testów pokazała w mediach społecznościowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2m339p

Podziel się opinią

Share
d2m339p
d2m339p
Więcej tematów