Blackout w Polsce. Ekspert ostrzega, a RCB radzi, jak się przygotować na brak prądu
Ceny prądu w Polsce rosną i wszystko wskazuje na to, że z czasem będzie jeszcze drożej. Dodatkowo rośnie ryzyko wystąpienia blackoutów, do czego mogą przyczynić się starzejące systemy energetyczne. Rząd radzi, jak sobie wtedy poradzić.
19.02.2022 | aktual.: 19.02.2022 15:40
Chociaż rosnące ceny prądu każdy z nas odczuwa na własnej kieszeni, to eksperci ostrzegają, że nie jest to największy problem, z jakim musi zmierzyć się Polska. Piotr Woźny, który przez kilka lat pracował w rządzie Mateusza Morawieckiego, a dziś jest prezesem prywatnej firmy ZE PAK przyznał, że już niedługo mogą czekać nas długie godziny blackoutów.
Termin blackout używany jest do opisania rozległych awarii sieci energetycznych. W efekcie czego dochodzi do wyłączenia prądu na dużych obszarach, a czasem nawet w całych miastach. Ekspert uważa, że 50-letnie bloki powinny być wyłączone z przyczyn naturalnych. Nie są w stanie działać poprawnie i nie nadają się do modernizacji pod kątem systemu energetycznego, co z kolei stwarza zagrożenie dla mieszkańców.
Niepokojąco wyglądają również raporty, na które powołał się Woźny. Z ich najbardziej optymistycznych wersji wynika, że już za 10 lat grożą nam długie godziny blackoutów. Jedynym wyjściem z sytuacji wydaje się być całkowita modernizacja starzejących się systemów energetycznych i rezygnacja z energii produkowanej z węgla.
Jak się przygotować na brak prądu?
Chociaż oficjalnie rząd nie potwierdza prognoz Woźnego, to Polacy szykują się już na taką ewentualność. Jakiś czas temu Rządowe Centrum Bezpieczeństwa dodatkowo podsyciło niepokój publikując porady, jak poradzić sobie w czasie blackoutu.
RCB radzi przede wszystkim, by zawsze mieć łatwy dostęp do latarki, świec, apteczki, naładowanego powerbanku i dokumentów. Wśród porad, jakie przygotował dla nas rząd, znalazła się także informacje o tym, by mieć w domu zapas jedzenia, które możemy zjeść bez obróbki termicznej.
Chociaż rady RCB mogą dla wielu osób być oczywistością, to warto sobie przypomnieć podstawowe zasady bezpieczeństwa. Przerwy w dostawach prądu nie są tak rzadkie, jak by się mogło wydawać. Obecne wichury mogą zwiększać ryzyko wystąpienia przerw w dostawie prądu ze względu np. na uszkodzenie linii przez spadające gałęzie drzew.